Respekt

Proč lidé využívají výrazy jako např. ty vole ?

Označují takto lidé ostatní o kterých mají mínění že mají podřadnou inteligenci ?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka se po několikáte opakuji.

U této
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vedel-by-nekdo-23
najdete vysvětlení, jak oslovení vzniklo.

Něco dalšího
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pouzivate-ve-vetach-ty-vole

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajimalo-by-me-od-kdy-zhruba-ktereho-roku-se-u-nas-rika-ty-vole-muj-nazor-sedesata

a ještě další dotazy

Nebyl to vtípek W + V, oslovení vzniklo mnohem dříve
O původu této nadávky se dovíme v časopise Naše řeč z r. 1940. Moje vysvětlení u u odkazů.

Ze zpráv o slovu holan otiskujeme: a) výklad p. dr. Kalhouse, který zná toto slovo od Pardubic (Sezemice, Žižín; při tom podotýká, že v Bílém Újezdě, na jv. od Dobrušky, a v Kejžlici, na sv. od Humpolce, slovo „holanè neznají).
Píše: »„HoIan“ je totéž, co „holas“, t. j. mladý vůl (dokud je mladý, pěkný, jakoby se srstí učesanou, tedy jakoby holý); ale někdy se jím také všeobecně označuje „vůl“ vůbec. Říká se: „Ale má v chlívě jen jednoho holana“. „Všecko mu padlo, jen jeden holan mu zůstal“, t. j. zůstal mu jen jeden kus dobytka, a to ještě jen volek, ne pořádný vůl. „Holan“ tedy podle tohoto způsobu pardubického nemůže znamenati „silný vůl“; ale lze pochopiti, jak asi k této představě síly nebo mohutnosti došlo. Užívá se totiž slova „holan“ i jako nadávky: „Ty holane!“ „Strkáš se tu a tlačíš se mezi lidma jako holan!“ V tomto pokárání mladého, neohrabaného výrostka se skrývá onen první význam (mladý, neohrabaný, nevycvičený vůl), zároveň však peiorativní tendence vede k představě tvora příliš velkého, vadícího okolí, tedy něčeho notného a silného. V Žižíně jsem slyšel výrok o silném chlapci: „Ten už má sílu jako holan“. Ale o starším, třeba silném člověku by se to neřeklo: „holan“ nemůže nikdy znamenati tvora už úplně vyspělého. O člověku už postarším, který ovdověl a přišel jednou z Pardubic pěkně ostříhán a upraven, řeklo se stručně: „Starej vůl ze sebe dělá holana!“«

Když si spolu dopisovali Werich s Voskovcem, zakládali si na tom, aby dopisy začínaly vtipným a originálním oslovením – většinou patrně evokujícím něco z jejich společné minulosti. „Drahý Nanuku IV.“, „Drahý pane Ostkovče“, „Drahý synku Hynku“, „Drahý Bzinkulajdíku“, „Rákosníku“, „Koh-I-noore!“, „Zmoudřelý Done Quijote“, Ty vole.

Další moje odpověď
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-slovo-vole-tolik-popularni-slovo-za-vetama

Výraz „vole“ je jakási konverzační vsuvka,. Je to český unikát, který přežil všechny anglismy.

Slůvko „vole“ se začalo objevovat v masovějším měřítku v češtině až po druhé světové válce, pravděpodobně v padesátých či šedesátých letech. „Tahle vsuvka vystřídala z nějakých neznámých příčin pojem člověče, zkráceně čéče, které se do vět vkládalo v době mého mládí,“ říká čtyřiasedmdesá­tiletý profesor Václav Konzal ze Slovanského ústavu Akademie věd.

Osobně si ale také nedovede vysvětlit, proč zrovna slůvko „vole“ zdomácnělo v češtině natolik, že přežilo nejen celou dobu komunismu, ale i současnou módní vlnu vulgarismů anglického původu. „Všímám si, že tohle slůvko začaly v mnohem širší míře používat i ženy a dívky,“ tvrdí Konzal. „I můj vnuk, když chtěl před časem projevit radost z dárku, prohlásil: babi, ty vole, to je krásný. Přitom si vůbec neuvědomil, že řekl nějaké sprosté slovo,“ dodává lingvista.
Možný je vliv známého studentského sloganu „Servít je vůl“, který se v reakci na metody neoblíbeného profesora začal od padesátých let objevovat na zdech domů. Heslo pak rozšiřovali i studenti, kteří s dotčeným profesorem neměli vůbec nic společného. „Já tenhle nápis našel dokonce na pařížské Eiffelovce,“ tvrdí Just.

http://www.svet­.czsk.net/clan­ky/publicisti­ka/volovanie.html

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3464

Další odpovědi
MonkeyKing

Původně to byl vtípek od J.Wericha a Voskovce, aybs se oslovovalo VOLE – holt to přešlo do hovorové mluvy

arygnoc

nie.

hovorí sa tomu argot, hovorový jazyk, reč, niektorých vrstiev alebo skupín ľudí, iným zámerne nezrozumiteľný

niekedy oslovenie rovnocenného partnera (v jazyku o spoločenskom postavení).

alebo proste iba chudoba jazyka.

s inteligenciu to nemá nič spoločného, skôr s prostredím, kde dotyčný žije, prípadne vzdelaním.

môže to mať urážlivý charakter, väčšinou v rovine adresáta, pokiaľ je na inej úrovni vo vzdelaní, ako oslovujúci.

www

A proč se nepodíváš do starších odpovědí jak po tobě chtějí zdejší pravidla? Je to totiž tam!

Zdroj: www.odpovedi.cz/se­arch?q=Pro%C4%­8D%20ty%20vole

HonzikPernik

Uvolňují své emociální pocity.