Mikelz

Proč lidé s větším příjmem mají menší úroky/RPSN úvěru než lidé s menším příjmem?

Upřímně mi to přijde nefér. Spíš lidé s menšími penězi by měli platit méně, aby ušetřili a zaplatili, co mají, a motivovalo by je to k placení.

Nejlepší odpověď
Edison

Z jakého úvěru i při menším úroku banka získá víc??? Použij hlavu… A z jakého titulu by to mělo být SOCIALISTICKÉ???

Další odpovědi
anonym

Protože je ze strany investorů, kteří ty peníze poskytují mnohem menší ochota úvěr zainvestovat když vidí mnohem vyšší jistotu že bude pravidelně splácen a nebudou si jej muset nakonec zařadit do ztrát.

Pokud má někdo menší příjem je daleko vyšší pravděpodobnost že se dluhy prokope až k bankrotu, což pro investora do jeho půjčky bude znamenat ztrátu a tedy už dopředu jekaždý investor mnohem ostražitější a méně ochotný takový nejistý úvěry zafinancovávat. Jediné co ho k tomu motivuje je právě ten vyšší úrok který to riziko statisticky kompenzuje.

Hufnágl

Je rozdíl když si vezmete 10 milionů úvěru nebo 50 tisíc korun. Kolik získá banka od klienta s větším příjmem?

Dochy

Chápu co Ti na tom vadí, ale ber to jako „množstevní slevu“ zohledňující poměr pracnost/výnosnost a rizikovost.

nyjono

Jak jsi na to přišel, že se výše úroků počítá podle příjmu?
Většinou si ti s vyššími příjmy půjčují větší částky. Z toho důvodu jsou také odvozeny nižší úroky.
Spočítej si, kolik Kč dostane věřitel z 20 tis nebo z 2 mega.

mzm

Jojo, být chudý je děsně drahá záležitost…

Pepa25

Lidé z nižšími příjmy jsou pro banku rizikovější (více u nich hrozí, že úvěr nebudou splácet řádně), tudíž si banka do výsledného úroku započte vyšší rizikovou přirážku, které zohledňuje vyšší náklady např. na budoucí upomínky a vymáhání.

Pepa25

6 odpovědí a nikdo netrefil 😉 Vidím, že musím na Odpovědi chodit čatěji, ať je tu aspoň někdo, kdo rozumí financím 😉

anonym

kdyby to tak nebylo a řekněme všechny rizikové skupiny měly úrok stejný, tak by ty buď ty rizikovější skupiny na úvěr vůbec nezískali prostředky – prostě by jim ty peníze nikdo nedal, vůbec by na úvěr nedosáhli. Nebo by se finanční svět řítil do další obrovské krize způsobené nestabilitou úvěrového trhu – a že už takových bylo.

anonym

V celém tom systému zkrátka musí být zahrnuta klasifikace rizika a to právě proto aby nastavený úrok pro každou rizikovou skupinu mohl kompenzovat míru rizika s jakou investor může o peníze přijít úplně. Chápete ? U příjmové skupiny 0–25tis je třeba i trojnásobné riziko že si celou půjčku budete muset dát do ztrát než u příjmové skupiny nad 60tis … a o tom to je. U té příjmové kupiny nad 60tis máte ty 4 procenta úrok jako jistý zisk, zatímco u skupiny 0–25tis málo kdo řádně splácí a i když máte úrok 12 procent, jste na tom statisticky téměř stejně, protože odepisujete každou chvíli nějakou zrátu a čekáte na peníze které už přes všechny exekuce nejspíš nikdy neuvidíte. To je pohled invetora. Současně je dobré určitým rizikovým skupinám taktně naznačit, že o ně prostě nemáme zájem, nechceme do nich investovat vůbec. Neřekneme jim že jim ten úvěr neposkytneme vůbec ale řekneme jim že jim ho poskytneme jen na 30 procentní úrok a borec se otočí a nákup dvoumetrové televize si rozmyslí. Díky tomu je celý ten systém stabilním investičním nástrojem – dokud nepraskne nějaká bublina, jako třeba kdysi s hypotékami, tam byl také problém právě v tom že byly příliš výhodné i pro vysoce rizikové skupiny, které na ně správně neměli vůbec dosáhnout aby se to nemuselo časem zhroutit zcela.