Avatar uživatele
Zlatý

Proč lidé pláčou? K čemu tělo vytváří slzy?

Je tam nějaký fyziologický důvod, jako třeba u mrkání, proto aby lidem nevyschly vočička?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Fyziologické kořeny pláče

Rovněž po stránce fyziologické je pláč komplexním jevem úzce propojeným s psychickými projevy. Zasahuje různé oblasti mozku a nervové dráhy a je spojen s vylučováním několika hormonů. Většina lidí se shodne v tom, že pláč přináší úlevu a zklidnění. Očistná funkce pláče zapadá do Hippokratovy humorální teorie, podle níž tělesné i duševní zdraví závisí na rovnováze čtyř hlavních tělesných tekutin (krev, žlutá žluč, černá žluč, sliz). Podle této teorie mohlo slzení upravovat "přebytek slizu" v hlavě a zmírňovat různé nemoci mozku. Také Aristoteles věřil na očistnou sílu emocí a slz, a proto doporučoval mimo jiné návštěvy divadla.

http://oko.yin.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Tělo vytváří slzy taky na to, aby se oči čistily, aby slzy zbavily oči bakterií atd.


Avatar uživatele
Zlatý

Slzy jsou produkty slzných žláz v očích lidí, ostatních savců a některých dalších živočichů. Mají především ochrannou funkci, neboť vyplavují z oka nečistoty, jež se do oka mohou dostat z okolního prostředí a chrání je před mikroby. Současně mají funkci vyživovací pro oko. Zjednodušeně se jedná se o kapky slané vody obsahující malý podíl bílkovin.
Lidé pláčou, když oko potřebuje ochranu, např. při krájení cibule, při tom, když jíme velmi pálivé potraviny apod. Také pokud prožíváme velký smutek, ztrátu člověka, nebo i velkou radost. :-)


Avatar uživatele
Zlatý

nejzjevnějším důvodem pláče ovšem je, že se jedná o obranný mechanizmus - jak se vypořádat s nenadálou situací, aniž by člověku "hráblo". Zamysleli jste se někdy nad tím, proč většina pacientů psychiatrie jsou muži? Protože jim dnešní uhozená společnost plakat "zakazuje" a nadává jim do "bab", když dají svým emocím průchod. Jedná se tedy o způsob, jak si šetrně psychicky ulevit a tím šetřit své psychické zdraví.

Zdroj: http://www.webmd.com/balance/f eatures/why-we-cry-the-truth-a bout-tearing-up

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

marci1: Mně jde o ten smutek, jasně, člověk má smutek a tak brečí, to je nám známo, ale proč brečí fyziologicky? Z fyziologickýho nebo biologickýho hlediska to přece musí mít nějakej smysl ne?

Jako že čím smutnější seš, tím rychleji ti vysychaj voči a zachránit a vybalancovat to může jen soustavný pláč..nebo tak něco :)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.