Avatar uživatele
Ond-rej

Proc licha cisla davaji v souctu sude a ne naopak

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? MacChill před 3705 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Protože za rozdělení čísel na lichá a sudá vděčíme Pythagorejcům.

Pythagoras vysvětluje takto:
Jednička není vlastně opravdovým číslem, jednička je tzv. monad, obsahující potenciál veškerého bytí. Dokonce ani dvojka není ještě za číslo uznávána, je spíše jen přechodným stavem původního stvořitelského aktu, při němž došlo k rozdělení, k polarizaci, monadu. Teprve trojka se dá nazvat skutečným číslem, je také prvním lichým číslem, monadu nepočítaje. Monad je totiž jak liché, tak i sudé číslo; přičteme-li jej k lichému číslu, získáme číslo sudé a naopak. Čtyřka je prvním pravým sudým číslem. Sudá čísla lze rozdělit na dvě stejné části (4 = 2+2), ale i na nestejné části (4 = 3+1). Lichá čísla se dají rozdělit pouze na nestejné části.
Antropomorficky znázorněno, můžeme si představovat jednotku jako praotce bytí, dvojku jako pramatku. Spojením jedničky a dvojky dostaneme trojku, prvního syna, lichá čísla jsou totiž rodu mužského. Čtyřka, jako sudé číslo, je rodu ženského, představuje přírodu. Spojením trojky se čtyřkou vzniká sedmička, základ přírodní harmonie (naší hudební stupnici tvoří sedm tónů a její původ je přičítán právě Pythagorovi). Znásobením trojky čtyřkou dostaneme dvanáctku — toto číslo vlastně symbolizuje celý vesmír.

Více informací v odkazu

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:FHU8wZD Q0A0J:www.kabala-cesky.com/kb_ pythagoras.html+Proc+licha+cis la+davaji+v+souctu+sude+a+ne+n aopak&cd=14&hl=cs&ct=clnk&gl=c z&source=www.google.cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

1. liché číslo: 2n + 1,
2. liché číslo: 2m + 1,
součet = 2n + 1 + 2m + 1 = 2n + 2m + 2 = 2(n + m + 1), tj. číslo je dělitelné 2, neboť lze vytknout 2.

1. sudé číslo: 2n,
2. sudé číslo: 2m,
součet = 2n + 2m = 2(n + m), tj. číslo je dělitelné 2, neboť lze vytknout 2.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek