Daniel16

Proč létají letadla např. z Evropy do Severní Ameriky obloukem přes Grónsko a ne přímo přes Atlantský oceán?

Doplňuji:
Led: Děkuji moc za odpověď, jenom s tím New Yorkem jste si mohla odpustit…

Nejlepší odpověď
led

Praktická ukážka pre školáka.
Zober si glóbus, zapichni špendlík do bodu Praha, druhý špendlik zapichni do bodu New York (dúfam, že nemusím hovoriť, kde to je). Spoj dvomi farebnými niťami tieto dva body. Bielou budeš spájať body priamo po rovnobežke. Čiernou ich spojíš tak, aby smerovala v oblúku popri Gronsku. Teraz ich zmeraj. Ktorá niť je kratšia? Čierna, alebo biela?
Ak čierna, zistil si dôvod, prečo lietadlá lietajú takzvanou severnou cestou.
Pokiaľ neveríš, skús si to zmerať rotačným meradlom (turistické kolečkové meradlo)

Další odpovědi
Dochy

k odpovědi od led bych ještě přidal další okolnost… letecké trasy jsou plánovány i tak, aby po většinu doby letu bylo pro letadlo v problémech k dispozici nouzové letiště. Uprostřed Atlantiku je to problém. Takže v blízkosti grónska vedou i trasy linek končících natolik na jihu, že to tudy kratší rozhodně nemají.

anonym

Doplním (správnou) odpověď Led – na trasy letů mají vliv i další parametry, např. převládající směry větru.

led

Zhodou okolnosti, práve táto kratšia severná cesta, zapríčinila, že Titanik sa plavil blízko nebezpečných ľadovcoch. Ak by sa bol plavil podľa rovnobežky, plavba by bola dlhšia ale bezpečnejšia, ale rýchlosť a čas sú peniaze. To platilo aj vtedy.

led

Už som zažila v škole, že žiaci hľadali New York kdesi na Floride… :)