annajasmina

proč letadla startují proti větru?

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak kvůli vztlaku na křídlech. Zkrátka kolem křídel proudí vzduch a jelikož je horní plocha křídla delší než ta spodní, tak na ní vzniká podtlak a letadlo to táhne nahoru. Čím větší to proudění bude, tím ten vztlak bude větší. Protivítr vlastně urychluje to proudění a tedy zlepšuje vztlak, v opačném případě by nastával efekt opačný.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dy­namick%C3%BD_vztl­ak

Další odpovědi
anonym

kvůli vztlaku, stačí pak menší rozjezdová dráha.

mosoj

Ano proti větru je to správně. Je to o vztlaku na křídlech. Vztlak na křídlech je přímo úměrný rychlosti proudění vzduchu na křídlech. V případě startu proti větru je výsledná rychlost proudění na křídlech součtem rychlosti letadla a větru !!!!
Po větru by to byl rozdíl rychlosti letadla a větru !!! Letadlo by pro vzlet muselo vyvinout větší rychlost a potřebovalo by delší dráhu.

ferda60

Aby se „odlepila“ od země na co nejkratší dráze, a také co nejdříve.
Doplňuji:
Nejsou ty startovací dráhy přece jen nekonečně dlouhé…

samicek333

Letadla startují proti větru? Nevím no, ale mně to přijde tak trochu jako nesmysl, vdyť když by startovala po větru, alespoň budou rychlejší a co když je bezvětří? To by jako nemohli létat?
Doplňuji:
Omlouvám se za chybnou odpověď, ale myslela jsem, že to tak je…

huxa

u dopravních letadel to je hloupost, jen vítr nesmí být moc rychlí.
jestli startují po větru, jsou rychlejší, jestli proti větru, mají větší vztlakovou sílu…

led

Huxa,
ak vietor fúka litadlu do chrbta, síce ho tlačí rýchlejšie dopredu, ale pritom ruší potrebný podtlak na hornej ploche krídel a tým im zťažuje vzlietnutie. Čo tak si zopakovať trochu fyziky?

anonym

ad led, asi huxa chyběl, když se ta látka probírala.
Zato ale musel být nejmíň 2× na hodině „Jak si stěžovat“, viz jeho otázka proč mi smazali otázku, bů?