kurec

Proč léky, které mi předepíše lékař, jsou levnější než léky, které si koupím jen tak?

Odpovědi
da ny

Poptejte se ve Vaší lékárně, proč tomu tak je.
Léjy mohou mít jiného dodavatele, nebo se mění cena (starší várka je levnější) či dražěí.
Cena léků by měla být v 1 lékárně jinak stejná (v jiné i odlišná), pokud přesahuje danou úhradu ZP, liší se pak doplatek pacientem.
Některé lékárny lepí na krabičky lístky, ze kterých tyto info získáte (celkovou cenu a úhradu ZP. Rozdíl je Vaším doplatkem).
Mnohdy rozhoduje o ceně i velikost balení a síla léku (např. Anopyrin 100 bez receptu nedostanete zatímco 400 je volně prodejná a ta se musí třeba rozčtvrtit).

k odpovědi ad. nyono:
platí spíše pro lůžkovou část zdrav. zařízení (pravda, lékaři mají svou omezenou hranici, kterou by neměli přesahovat. Podobné je to s výkony vykazovanými ZP, víc pak nedostanou zaplaceno)..

nyjono

Předpokládám, že ty, které ti předepíše lékař jsou hrazené zdrav. pojišťovnou. Tak asi proto.
Pojišťovna přece nebude platit to dražší, i když to je někdy lepší. Vždy proplácí tu nejlevnější možnost.

Frontinus

Je to přesně tak, jak píší kolegové výše. Nejsou jen léky plně hrazené zdravotní pojišťovnou a léky nehrazené, řada léků má spoluúčast pacienta. Přitom ani lék, na který v indikovaném případě pojišťovna přispívá, nemusí být ve svém prodeji vázán na recept. Takže bez receptu se platí plná cena, s receptem jenom část ceny. Pokud se nemýlím, tak něco takového je třeba u blokátorů protonové pumpy (např. omeprazol), nebo snad i u Framykoinu (mast s bacitracinem a neomycinem). Obrázek si o tom můžeš udělat v databázi, kterou provozuje Státní ústav pro kontrolu léků.

Zdroj: http://www.ole­cich.cz/modules/me­dication/sear­ch.php