xiperio

Proč lednice nefunguje? Termostat zapne, ale nechce vypnout.

Zjistil jsem, že zelenina ve spodní části lednice je namrazená.
Změřil jsem teplotu a bylo tam –1 stupńů.
Úplně nahoře byly + 4 stupně.
Termostat je nastaven na č. 1. (normálně tam bývá v celé lednici cca všude +6 stupňů.
Zkusil jsem ji vypnout ze sítě a zapnout, cca po 5 minutách začala chladit.
Ale pořád běží a nevypíná.
Mrazák je oddělený a funguje. Lednička je jednokompresorová.
Nevím proč to nevypne.

Nejlepší odpověď
Dochy

Nejspíš v hájí ten termostat. Zavolej si opraváře, pokud tu ledničku nechceš vyhodit. Možná ta oprava bude poměrně levná. Máš relativně štěstí, až na pár nechtěně zmražených potravin a trochu spotřebované energie navíc je to poměrně bez následků. Obvykle lednička přestane lednit a mrazák mrazit, což znamená zkázu pro většinu uložených potravin…

Další odpovědi
Ametyst

Něco podobného se mi stalo s lednicí také. Má oddělený mrazák, a ten fungoval. Kabel byl zapnutý v dvojzásuvce, a v té druhé bylo zapnuto něco jiného, s adaptérem. Lednička stále domražovala a kompresor jel bez přestání. Když jsem vypnula ten adaptér, i kabel ledničky, a znova zapnula ledničku, termostat začal znovu fungovat a vypínal správně. Bylo něco špatně s dvojzásuvkou.

Jiří Bohumil

Pokud jde o lednici s klasickým kapilárovým termostatem (což podle popisu nastavení asi je), je pravděpodobně špatný termostat. Je možná jeho výměna.
Pokud jde o lednici s řízením elektronickým, pak je nutná oprava této elekroniky, což bývá složitější.
Ovšem v obou případech bude nutné volat opraváře.