Kotja

Proč lázeňský pohárek vypadá tak, jak vypadá?

Proč to není normální hrníček?

Nejlepší odpověď
Drap

Právě proto, že je určený k pití léčivých vod. Někdy ty vody příliš příjemně nevoní. Z lázeňského pohárku jsou cítit podstatně méně. Dalším důvodem je, aby se voda pila po malých doušcích a tím lépe účinkovala

Další odpovědi
annas

"Rozvoj lázeňských pohárků sahá do 16. století, kdy se voda nabírala do jednoduchých sklenic na držácích, aby se pijáci neopařili a nenamočili.

Nádobky byly postupně tvarově dokonale přizpůsobeny účelu, kterému měly sloužit, tedy pití horké vody za chůze, pohodlnému nošení a snadnému uschování do kapsy či kabelky.

V 17. století začaly být pohárky vyráběny z nového materiálu, kameniny. Později z mléčného skla sloužícího jako imitace tehdy drahého porcelánu a následně počátkem 19. století začaly porcelánky vyrábět pohárky porcelánové, které se vyvíjejí do současnosti.

Tvar pohárků se také mění. Nejprve to byl tvar zvonovitý, později kónický a v poslední dekádě plochý. První tvarová změna je datována na konec 19. století, druhá pak na počátek století 20., kdy se ouško proměnilo s rozvojem modelářských a technologických dovedností v praktickou násosku.

Dnes jsou na trhu k dostání pohárky z různých období, různých velikostí a tvarů, s všelikým dekorem. Objevují se i extravagantní ku­sy".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/L%C3%A1ze%C5%88sk%C3%­BD_poh%C3%A1rek#His­torie

http://www.in­focentrumloket­.cz/lazensky-koflik-a-historie-sbirky-lazenskych-poharku/

da ny

Kolikrát jste během korzování po kolonádě ochutnal některý z lázeňských pramenů, tak, abyste se nepolil a nezalkl odporem ? Usrkávání je účinnější i přijatelnější
😁
Lázeňáci „tankují“ prameny do petek a termosek a na pokoji popíjejí z hrnků, skleniček i z láhve.