Paetur

Proč kriminalistickou daktyloskopii provádí člověk, nikoli počítač?

Dnes je doba, kdy i mobilní telefon (smartphone) za pár tisíc korun dokáže s vysokou přesností rozpoznat a rozlišit otisk prstu.
Proč ale v kriminalistice provádějí daktyloskopii lidé ručně, s pomocí lupy a papíru, než aby použili počítačový software, který by tuto funkci provedl za ně; přesněji a rychleji?
Nebo se snad pletu a čtečka otisků prstů u mobilních telefonů funguje na jiném principu?

Nejlepší odpověď
annas

Přečtěte si článek
"Mají čtečky otisků prstů v mobilech vůbec smysl?!
https://mobil­.idnes.cz/ctec­ky-otisku-prstu-ve-smartphonech-dvu-/mob_tech.aspx?c=A150122­_174318_mob_

--
Otisky se zjišťují z předmětů, mohou být viditelné, nebo tzv. latentní – třeba stopy potu, slin atd. Ty se pak vyhodnocují j pomocí přístroje. I v době počítačových databází se stále pořizují klasické daktyloskopické karty. Ty se následně skenují pro automatické porovnávání.

Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/u­riznout-si-briska-prstu-nestaci-vzor-pro-otisky-se-vam-vrati-pb7-/tec_technika­.aspx?c=A080728­_203638_tec_techni­ka_fur

"V současné době se pro daktyloskopickou evidenci využívá počítačový systém AFIS 2000, který byl zakoupen od americké firmy Pintrac na jaře 1994.

Do provozu byl systém zaveden v říjnu téhož roku. Kapacita zakoupeného systému je 800.000 dakty­loskopických karet a 20.000 daktylos­kopických stop (z místa činu). Systém umožňuje zavedení 250 nových karet denně a jejich porovnání s již zaregisrovanými. Cena zařízení činila bezmála 100 milionů korun. " atd.

http://krimina­listika.eu/dak­tyl/daktyl.html

Přečtěte si článek v Plzeňském deníku. Na zjištění otisků na předmětech, tedy nepřímo u jedince, se používá přístroj.

Pro zjišťování otisků přímo u lidí i zemřelých se používá původní metody, které zjišťují stopu, které někdo zanelchal. . Užívají se různé metody – prášky , chemické reakce.

"Kyanoakrylátový – dýmový přístroj umožňuje snáze a rychleji odhalit skryté daktyloskopické stopy na důkazech, například sáčcích či lahvích apod. Je velký asi jako větší ledniceů atd.

Zdroj: https://plzen­sky.denik.cz/zpra­vy_region/odha­li-i-skryte-otisky-prstu-moderni-pristroj-expertu-plzenske-kriminalky-201501.html

Další odpovědi
led

Stroj musí obsluhovať človek,
človek musí získať odtlačky,
človek vyhodnocuje prácu stroja

Kepler

Vložení otisku prstu taky musíš udělat jen ručně, třeba i do smartfounu. SW dokáže během chvilky rozlišit jen to, co do té mašinky vložíš. Princip je vždy stejný: nejsou na světě dva lidé, kteří by měli stejné papilární linie. Na mně by si ale nepřišli, moje otisky v databázi nemají.

Drap

Kdo ti řekl že se to dělá ručně. Běžně to dělají počítače a vyhledávají otisk v databázi.

aliendrone

Protože je to rozumné. Stroj je ZATÍM POŘÁD jen stroj – nemá inteligenci, i když u některých „chytrých“ mašinek to tak může působit. Dokud nezíská vlastní inteligenci (což už je na spadnití, v horizontu do max. 100 let. spíš o dost méně), je nutné, aby člověk na stroj dohlížel.

Jinak to dopadne jako J. Mayfield, kterého věznili a mučili (pardon – chci napsat vyslýchali, takže se opravuji – než mě zase někdo nabonzuje :D) jen proto, že FBI jeho otisky vyhodnotila, jakožto ty, co se nacházely na doličném předmětu. A byla si tím jistá, protože stroj našel shodu v 15 markantech (v běžné kriminalistice se považuje jako dostačující shoda ve 12 markantech – tedy lokálních tvarech papilárních linií).

Tudíž nikdo nepochyboval, že jde o pachatele teroristického útoku (navíc byl konvertovaný muslim a vzal si Egypťanku) . Jeho alibi přehlíželi jakožto účelové – prostě klasika. Nakonec po přezkoumání otisků člověkem se ukázalo, že otisky navzdory vysoké počtě shod jsou rozdílné a tudíž Mayfield není pachatelm. Nakonec vysoudil 2M dolarů odškodného, ale to mu asi zdraví (které si trvale poškodil ve vazbě pravděpodobně neustálými pády na schodech aj. způsoby ;) – než mě ZASE někdo nabonzuje) nevrátí.

Tak asi proto se tím musí vždy zaobírat člověk – prozatím.