Anikitos

Proč křesťané nejčastěji vyobrazují Krista v jeho největším utrpení?

Přes tolik zázraků, které Ježíš vykonal, je na všech obrazech, sochách, v příbězích i v jiných zpracováních zobrazován zakrvácený, ubitý a utýraný na kříži. Není ani tolik veleben za jeho z mrtvých vstání. Samotný kříž je dokonce jejich symbolem – tedy symbol mučení a smrti.

Nejlepší odpověď
annas

"Kříž, odpradávna nástroj potupné smrti, se díky Kristu stal nástrojem přechodu k novému životu. Pro křesťany je znakem Kristova díla spásy, znakem Božího vítězství.

Ve své nejjednodušší podobě, s jedním svislým a jedním příčným ramenem, je kříž symbolem nového vztahu člověka k Bohu (svislé rameno) a nového vztahu člověka s člověkem (příčné rameno) a vzájemné harmonie a neoddělitelnosti těchto dvou vztahů. Kristus sestoupil na zem, aby člověka vyzdvihl do nebe – a rozepjal ruce, aby nás otevřel jednoho vůči druhému. Zobrazuje také „zkřížení“ Boží a lidské vůle; duchovní kříž, na kterém umírá staré „já“ člověka a rodí se nové. ¨ů atd.

http://www.sfr­.cz/clanek.as­px?a=2040

Ježíš jako syn Boží podstoupil smrt dobrovolně, aby tím vykoupil hříchy celého lidstva. To si mají věřící připomínat nejen o Velikonocích.

Proto je jeho tělo na kříži také častým tématem křesťanského umění.

Další odpovědi
Kepler

Údajně proto, aby si lidé uvědomili, jak se pro ně obětoval, trpěl za jejich hříchy. Ostatně fenomén mučednictví se táhne jako krvavá nit celou historií. Johanka z Arku, , Jan Hus, Palach… Stvoření mučedníka je nejnebezpečnější formou stržení mas.

klumprt

Jako vzor pro poddané, že tiché utrpení je ctnost a proto by měli držet hubu a táhnout. V království nebeském bude líp.

Dochy

Protože je to pro křesťany to nejdůležitější. Není jediný, kdo v historii dělal zázraky. Ale je jediný, kdo smrtí vykoupil lidstvo.

independent

Dochy, to je omyl, nejdůležitější je zmrtvýchvstání

Dochy

Tady si nejsem úplně jistý, ono to patří k sobě, ale podle mně to (viditelné) zmrtvýchvstání je „jen“ další důkaz a další zázrak. Důležitá je smrt jako dobrovolná oběť za vykoupení lidstva. A ta je také neustále připomínána.