Avatar uživatele
Bronzový

Proč křesťané nejčastěji vyobrazují Krista v jeho největším utrpení?

Přes tolik zázraků, které Ježíš vykonal, je na všech obrazech, sochách, v příbězích i v jiných zpracováních zobrazován zakrvácený, ubitý a utýraný na kříži. Není ani tolik veleben za jeho z mrtvých vstání. Samotný kříž je dokonce jejich symbolem - tedy symbol mučení a smrti.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

"Kříž, odpradávna nástroj potupné smrti, se díky Kristu stal nástrojem přechodu k novému životu. Pro křesťany je znakem Kristova díla spásy, znakem Božího vítězství.

Ve své nejjednodušší podobě, s jedním svislým a jedním příčným ramenem, je kříž symbolem nového vztahu člověka k Bohu (svislé rameno) a nového vztahu člověka s člověkem (příčné rameno) a vzájemné harmonie a neoddělitelnosti těchto dvou vztahů. Kristus sestoupil na zem, aby člověka vyzdvihl do nebe – a rozepjal ruce, aby nás otevřel jednoho vůči druhému. Zobrazuje také „zkřížení“ Boží a lidské vůle; duchovní kříž, na kterém umírá staré „já“ člověka a rodí se nové. ¨ů atd.

http://www.sfr.cz/…
----

Ježíš jako syn Boží podstoupil smrt dobrovolně, aby tím vykoupil hříchy celého lidstva. To si mají věřící připomínat nejen o Velikonocích.

Proto je jeho tělo na kříži také častým tématem křesťanského umění.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Údajně proto, aby si lidé uvědomili, jak se pro ně obětoval, trpěl za jejich hříchy. Ostatně fenomén mučednictví se táhne jako krvavá nit celou historií. Johanka z Arku, , Jan Hus, Palach... Stvoření mučedníka je nejnebezpečnější formou stržení mas.


Avatar uživatele
Zlatý

Jako vzor pro poddané, že tiché utrpení je ctnost a proto by měli držet hubu a táhnout. V království nebeském bude líp.


Avatar uživatele
Stříbrný

Protože je to pro křesťany to nejdůležitější. Není jediný, kdo v historii dělal zázraky. Ale je jediný, kdo smrtí vykoupil lidstvo.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

independent

Dochy, to je omyl, nejdůležitější je zmrtvýchvstání

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Tady si nejsem úplně jistý, ono to patří k sobě, ale podle mně to (viditelné) zmrtvýchvstání je "jen" další důkaz a další zázrak. Důležitá je smrt jako dobrovolná oběť za vykoupení lidstva. A ta je také neustále připomínána.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4432
Zlatý Drap 2724
Zlatý led 1963
Zlatý marci1 1491
Zlatý Kepler 1459
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1218
Zlatý ivzez 1146
Zlatý mosoj 923
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.