zdenekps

Proč komunisté zakazovali umělcům vystupovat?

Z jakého důvodu komunisté zakazovali umělcům vystupovat? Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Třeba podepsali Chartu 77, kriticky se vyjadřovali k státnímu zřízení, poukazovali na nesvobodu, nesouhlasili se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, atd. Zkrátka měli prořízlou hubu a nezávislý postoj.

Další odpovědi
ten který je

To je špatně položená otázka.Copak měli všichni umělci zákaz?Zákaz měli jen ti,kteří se postavili veřejně proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a svůj postoj neodvolali.Také měli potíže např.muzikanti kteří chtěli být sami sebou.Dnes se situace začíná pomalu opakovat.

hapiky

Komančové si po celou „dobu temna“ hráli na všemohoucího, vše věděli nejlépe, vše kontrolovali(hlavně ze strachu). Moc dobře věděli, že je úpadek stále větší a větší, proto zardousili veškerou kritiku. Po V. Matuškovi požadovali nazpívat debilní revoluční píseň, což Valda odmítnul a uražení komunističtí debílkové jen řekli, že tedy nemusí, ale že nemusí zpívat vůbec. Koho vyškrtli z Pragokoncertu (který měli pod kontrolou), skončil. Nic jiného na profesionálním poli totiž nebylo.

led

Otázka je príliš všeobecná. Nie všetkým umelcom zakazovali vystupovať. Je pravda, že niektorým! umelcom zakazovali verejne vystupovať. Išlo o umelcov, ktorých názory a vystúpenia boli v rozpore s mienkotvornými orgánmi štátu. Plati to aj dnes. Či chcete, alebo nechcete.

klumprt

Podstata těch zákazů spočívá v tom, že komunisté prostě věděli (subjektivně samozřejmě) co je správné a krásné. Věděli, jak se má vychovávat společnost, věděli věděli, co je žádoucí, aby se říkalo, a kdo s tím neladil, toho potřebovali umlčet v zájmu nerušené cesty k světlým zítřkům. Komunisté byli jen další majitelé pravdy. A pozor, majitelé pravdy, kteří se snaží vnucovat ostatním svoji pravdu, vůbec nevymřeli, je jich pořád všude dost.

mosoj

Minulý režim je již historií. EÚ ho už dávno předběhla.

magorvkleci

Komunisté zakazovali některým umělcům – a zdaleka nejen umělcům – veřejně vystupovat, protože se domnívali, že umění – a vůbec veřejný projev – má vychovávat a činit člověka lepším, tedy „lepším“ ve smyslu komunistické ideologie. Nebo když už to muselo být, aspoň neutrálně pobavit nebo poučit. Já myslím, že dělali chybu, že to bylo dost jedno.

tatanka

A proč to komunisté některým umělcům povolovali?

Kryšpín

Poněvadž chtěli komunismus s lidskou tváří, ovšem to byla mini menšina, většina i při budování komunismu nestrádala, ale přesto je nejlepší kapitalismus s kapitalistickou tváří, co není zakázáno je dovoleno, jenom pomlouvat imigranty, neb menšiny by možná měl i turbo umělec, / který se rodí rychleji v novodobém ismu/ v kapitalismu problém

hapiky

Ten který je: V čem se situace začíná opakovat?

ten který je

Tak třeba nátlakem novodobých svazáků na majitele restaurací a hudebních klubů,k zamezení veřejné produkce hudebníků se závadovými texty.? 🙂