koskos

Proč kočky vrní?

Proběhl důkladný výzkum, kdy se hledal orgán v hrdle kočky, který způsobuje právě zmíněné vrnění. Bohužel se nepodařilo nic objevit. Jedna z teorií zněla také, že je to způsobeno zužováním hrtanu, což se také neprokázalo.

Nejlepší odpověď
annas

Uvádíte, že není prokázané ani vědecky, proč kočky vrní.

Podívejte s do do odazu, uvádí se totéž, že jde jen o úvahy.

Jak vrnění vzniká?

ˇAť si přiložíte ucho kamkoli na předoucí kočičí tělíčko, zdá se, jakoby v tu chvíli vrněla úplně celá. Kočka totiž tuto rezonanční vibraci propouští celým svým tělem.

Vědecké vysvětlení. Ani v jedenadvacátém století v tom nemají vědci zcela jasno. Někteří tvrdí, že vrnění vzniká vibrováním nepravých hlasivek. Jiní se domnívají, že kočičí vrnění je výsledkem elektrického impulzu generovaného mozkem a následného smrštění a rozrezonování svalů poblíž hrtanu a bránice.

Ať je to tak, onak nebo ještě jinak, většina kočičích příznivců asi na přesném vysvětlení trvat nikdy nebude. Předení samo o sobě je totiž tak uklidňující a zároveň trochu mystické, že z pohledu většiny páníčků není důležité znát jeho přesnou příčinu."

https://www.vas­chovatel.cz/blog/475-tajemstvi-predeni-proc-kocky-vrni-a-vrnet-potrebuji.html
--

"Jak kočky vydávají zvuk předení?

Účinek předení je nepochybně pozoruhodný – jak kočky ale vydávají neustálý vrnící zvuk? Jak způsobí, že jejich celé tělo vibruje, aniž by se namáhaly nebo zadýchaly? Řada vědců o této otázce již uvažovala – ale tato hádanka nebyla doposud jednoznačně vyřešena. Zatímco někteří vědci věří, že zvuky jsou způsobeny hrtanovými svaly, které rozšiřují a zužují hlasivkové štěrbiny, jiní věří, že za nepřetržitý vrnící zvuk je zodpovědná tvrdá, neohebná jazyková kost spojující jazyk s lebeční kostí. Někteří se dále domnívají, že kožní výstupky blízko pravých hlasivek (“pseudo-hlasivky”), nebo dokonce srdečnice hrají roli při vydávání vrnících zvuků. Poslední zmíněná hypotéza je dnes již ale vyvrácena. Předení je podle současného výzkumu rezonančním efektem, který vzniká pravděpodobně při nárazu hlasivek."
https://www.zo­ohit.cz/magazin/koc­ky/proc-kocky-predou