Kateřina Šil

Proč kočka vždy dopadne na všechny čtyři.

Proč kočka vždy dopadne na všechny čtyři?

Nejlepší odpověď
marci1

Fascinující je um kočky srovnat se při volném pádu a dopadnout na všechny čtyři. Umožňuje to rovnovážné ústrojí zvané vestibulární orgán. Je umístěn ve vnitřním uchu a u koček je obzvláště dobře vyvinut. Jde o spojené komůrky a chodby, které jsou naplněny tekutinou a jsou vystlány milióny mikroskopických chloupků, jež mají na konci nervová vlákna, která vedou do mozku. Změna polohy hlavy vyvolá pohyb tekutiny. V jejím proudu se pohybují chloupky s nervovými vlákny, která vysílají do mozku potřebné příkazy. Jakákoli prudká změna polohy hlavy a těla vyvolá reflex, který zapříčiní bleskové vyrovnání pozice těla. Kočka téměř vždy padá rovnoměrně, rovnovážné ústrojí vyšle signály do mozku, ten dá povel krčním svalům otočit hlavu, aby si kočka mohla nalézt pevný bod pro orientaci a dopadnout s vyhrbeným hřbetem, z důvodu tlumení dopadu. Tomu, že kočka dopadne na všechny čtyři, významně napomáhá ocas. 🙂

https://www.he­llosandy.cz/ma­gazin/proc-kocka-temer-vzdy-dopadne-na-vsechny-ctyri-10940/

Další odpovědi
annas

Kočka dopadne na všechny čtyři nohy, stejně jako krajíc namazanou stranou dolů.

Něco zde
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dopadne-vzdy-kocka-na-vsechny-ctyri-a-chleba-na-stranu-namazanou

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/a-jaky-je-vas-nazor

Ten jev je možné vysvětlit z pohledu fyziky.

"Kočky nás udivují svou obratností a mrštností pohybu. Rády šplhají po stromech do velké výšky a často se neubrání pádu na zem. Při svém pádu z nepříliš velké výšky dokážou své tělo zkoordinovat natolik, že dopadnou bezpečně na své čtyři nohy. Jak to lze fyzikálně zdůvodnit?

K vysvětlení můžeme použít fyzikální veličinu moment setrvačnosti, která je určena hmotností jednotlivých části těla kočky (hlava, nohy, trup, ocas) vynásobenou rychlostí otáčení vzhledem k pomyslné ose rotace.

Moment setrvačnosti každého pohybujícího se tělesa se nemění, přesto se kočka může během pádu přetočit, aniž by se během letu o něco opřela"

Pokračování v odkazu

Zdroj: https://fyzma­tik.pise.cz/1823-proc-kocka-dopadne-vzdy-na-vsechny-ctyri.html

GM

Není to pravda. Náš kocourek dopadl špatně a zlomil si pánevní kost.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.