luckykubrt

Proč, když se řekne něco vtipného, se říká, že je někdo „ůň“ místo „kůň“?

Nejlepší odpověď
marci1

Původně to byl vtip a ten vyprávěl Nekuda ve svém pořadu. Vyzýval autora vtipu, nebo toho kdo ho zná, aby se mu přihlásil. A tak se proslavil a používá „ůň“. Vtip je to hezký. 🙂
http://www.mu­sicer.net/kara­oke-texty-pisni/nekuda-ludek/rekni-un

Další odpovědi
annas

Proč? Zeptejte se dotyčného, který to takto vysloví.

Někdo chce být rádoby vtipný, považuje se za někoho jedinečného, originálního, chce na sebe upozornit, nebo neumí vyslovit některou hlásku. Jenže komolení je spíš trapné.

Někdy jde i o vulgární výrazy, které jako by chtěl dotyčný eufemisticky zmírnit.

Nebo vynechávání hlásek je porucha, která se nazývá dyslalie.

Kepler

Pokud se dobře pamatuju, autor této zpotvořeniny je předčasně zesnulý Luděk Nekuda, který spolu s Cízlerem tvořil výbornou bavičskou dvojici. Nekuda parodoval nějakého huhňajícího týpka a tak místo kůň říkal „uň“.

JájsemRaibek

Tyky se třeba říká ty oe, místo vole. Já bych řekl, že je to taková rychlá zkratka.

Kepler

marci: jo, to je přesně ono, autorem vlastně není Nekuda, jen to zpopularizoval. Jsem rád, žes mi ten fór připomněla, řehním se ještě teď 🙂