Proč když se leknu, zpotím se?

Nebo když například zakopnu ale vyrovnám to, tudáž nespadnu, tak sem zpocená, jakože jsem se při top zakopnutí zpotila, a nebo když se leknu…?

Nejlepší odpověď
anonym

Jde o tzv. emocionální pocení způsobené úlekem, strachem, vzrušením, radostí…
Je to normální.

Další odpovědi
mosoj

To je ještě ta lepší varianta, může to být i horší .............

marci1

Pocení je řízeno nervovým systémem. Tělo reaguje mimo jiné i nadměrným pocením na jakékoliv vybočení z normálu (leknutí, obavy, změny nálad, tréma apod.).

MK44

Zjednodušeně: To jsme zdědili po našich předcích. Kdy se člověk, nebo jiný tvor, v přírodě lekne? Když mu náhle zahrozí nebezpečí. Třeba když na něho vybafne tygr. V takovém případě je třeba se bránit nebo vzít do zaječích. V každém případě nastává fyzická námaha. Čím rychleji se organismus dostane do tempa, tím lepší má šanci na přežití. Proto se nám vyvinula podvědomá reakce, při níž začneme vylučovat známý hormon adrenalin. Ten aktivuje tělo pro boj. Rozbuší se srdce, zrychlí dech, napnou svaly a smysly. Rozpumpovaná krev s vyšším obsahem kyslíku, paliva pro buňky ve svalech, se rychle dostává k buňkám a ty začnou kyslík spalovat – aktivují se. To nás zahřeje a začneme se potit. Spouští se to automaticky, dřív než stačíme rozumem vyhodnotit, že nejde o útok tygra, ale že jsme jen zakopli.