bolak

Proč když se člověku něco podaří, tak si mne ruce?

Nejlepší odpověď
annas

Souvistí to s plvodním význam slova mnouti. Mnouti z radosti ruce . Proč?

V rukou se totiž mnuly klasy pšeničného obilí, mnutím se vymačkávalo zrno. Takže po skončení práce se člověk mnutím (třením) zbavil případných drobných nečistot.
Přenos významu – již nejde jen o zrno, ale o radost z ukončení jakékoliv práce.

U mnutí kukuřice se užívalo synonymum šoustati, šustati – kukuřice vydávala při tření zvuk, tedy šustila.

Etymologický a staročeský slovník.

Další odpovědi
anonym

Mnout ruce nebo třít dlaně ? Pokud něco udělám dobře, obdržím dobrou zprávu atd. Třu si dlaně o sebe radostí.

bolak

Dr.BAN: oboje, ale zajímá mě hlavně „proč“ a né „kdo“ :)

anonym

Viz odpověď annas .