bolak

Proč když pes pije, tak tu vodu nabírá jazykem?

Proč když pes pije, třeba vodu z kýble, tak ji nabírá jazykem a neudělá to tak, že celou tu hubu normálně vrazí do kýble a schramstne ji?

Nejlepší odpověď
beer

Jednak to ani jinak neumí a druhak je to nejefektivnější možnost získání vody bez věšího znečištění bahnem, pískem, atd. i z těch nejmenších kaluží.
Doplňuji:
Jinak pijí šelmy, jinak přežvýkavci (ti dokáží vodu sát jako člověk).. a je to dáno také anatomií hlavy, svaly na ní atd.

Další odpovědi
Reezo

tohle by ti mohlo odpovědět viz. zdroj 🙂

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=63Ch2pN­kZwU

arygnoc

pretože má „pery“ okolo celého chrupu a nevie vodu ""nacucnúť", ako by to napr. dokázal človek, je to pre neho nemožné.

príroda je múdra.

na rozdiel od niektorých otázok tu položených – i keď so snahou pobaviť či byť originálny.

;)

ladaadal

A to ještě nevíš, že to dělá obráceně. Neohýbá jazyk nahoru, ale dolu a vodu dopravuje do tlamy vlastně pod jazykem. To bude teprve otázek proč........?
A proč člověk po narození saje mateřské mléko a nezačne zrovna kousat rohlík, proč mu narostou zuby až po roce, když by to měl jednodušší, kdyby se s nima už narodil? Všechno to jsou otázky dítěte, které ještě neumí psát, většina prvňáků má v podobných otázkách již jasno.

kapka

Pes jakožto výlučný masožravec má uzpůsobený jícen tak, že může naráz polknout velký kus masa, nemusí se zdržovat s kousáním v boji o žvanec /později dokonce může maso opět vyzvrátit a v klidu v ústraní znovu sežrat/ Takhle uzpůsobený jícen ale nedokáže naopak pojmout najednou větší množství vody, jako se to děje při hltání, když pijeme my nebo kůň. Je to něco za něco. Proto musí masožravci pít vodu po malých doušcích jazykem, jinak by došlo k poškození jícnu.
Snad jsem to alespoň trochu vysvětlila, píšu to z hlavy, jelikož to vím, kdysi jsem o tom někde četla.

Asi by nebylo zrovna příjemný mít vodu v nose když pije.

bolak

ladaadal: mně je 5 a půl roku, já za to nemůžu, respektujte mě

bolak

4154: to mně netvrď že to je ten hlavní důvod :) jako že pes se zamyslí a řekne si: „ne ne, budu tu vodu nabírat jazykem, nechci mít opět nepříjemný pocit v čumáku“ nebo jak? :))

bolak

Reezo: a jak by mi to mohlo odpovědět? :)

todle já přece vim, dyť na to se ptám ne? vždyť pro psa by bylo jednodušší strčit do vody celou hubu a polknout, než to nabírat takhle po „lžičkách“, takže proč to dělá?