hapiky

Proč, když něco nefunguje, lidé volají, „zlatí komunisti!“?

Když nemůže či není prodejna potravin na vesnici rentabilní a vládní politiky to nezajímá, mají komunisté žně. To jsou politici tak nemožní, aby udělali nějaké opatření, třeba formou daňových či jiných úlev?
Svého času se o tom mluvilo, ale jen mluvilo.

https://www.de­nik.cz/listopad-89-politika/dva-svety-reportaze-z-vesnic-kde-volby-dopadaji-rozdilne-20201008.html

Nejlepší odpověď
Pepa25

Protože působí psychologický jev, díky kterému si pamatujeme především to pozitivní (samozřejmě mimo emočně vypjaté situace – ty ná utví pozitivní i negativní). Takže vám starší lidé budou vyprávět, jak to bylo v minulosti všechno vlastně dobré …
Samozřejmě, že je možné podnikání na malých vesnicích podpořit různými způsoby. Bohužel vždy je snadnější něco jednorázově zainvestovat než pravidelně podporovat. Výjimka je veřejná doprava – tu si objednávají snad všechny rozumné obce. Stejně by měly mít peníze (třeba z rozpočtového určení daní), aby mohly podporovat poštovní přepážku, lékaře atd. (třeba nulovými nájmy).

Další odpovědi
Kelt

Kdo chválil za komunistů první republiku nebo Protektorát, byl odsouzen. Dnes se může volat cokoliv. Nikdy to nebude fungovat tak, aby byli všichni spokojení. Ale lidé si aspoň zařvou. Je to všechno v lidech.

dubraro

Možná proto, že za komunistů to fungovalo.

elkon

Protože za komunistů existovala pravidla a pořádek. Dodržovaly se normy a tak podobně. Dnes chce každý toho druhého ošidit, do jídla se dává cokoliv, žádné závazné předpisy nejsou. Všechno je o kšeftě, nikoli o kvalitě

Kepler

Z téhož důvodu jako za první republiky lidé volali „za Rakouska se prdělo líp!“

zjentek

To není pravda. Lidé volají „ježišikriste“, komunisty jen ojediněle.

Hlada

Nepoužívá se to univerzálně, ale jen tam, kde to dřív bylo skutečně lepší. Politiky máme takové, jaké jsme si zvolili. Jestliže cíleně znemožňují práci samostatně pracujícím živnostníkům, není možné se pak divit, že nejsou. Daňové úlevy nepomohou, protože daň je pro drobného živnostníka bezvýznamnou položkou.

Kryšpín

Několikrát jsem četl od moudrých politiků a celebrit až zde nebudou pamětníci socialismu / při budování, s lidskou tváří a s normalizací / poté nebudou kritici kapitalismu.

ivzez

Nejspíš mám štěstí na lokalitu i na lidi, s nimiž se stýkám,
protože tato zvolání neslýchám.

Přiznám se ale, že mi chybí tehdejší přísné normy potravin
a zemědělských produktů. To, co se vyrábí a prodává v oblasti
potravin dnes , … škoda slov.

anonym

„do jídla se dává cokoliv, žádné závazné předpisy nejsou“ … ale jsou, EU jich chrlí nepřeberné množství téměř k jakékoliv potravině, a výrobci jsou nuceni přiznávat na etiketě téměř jakékoliv zdraví neprospěšné látky včetně nasycených tuků nebo třeba přidaného cukru (pokud to projde, tuším že s tím přidaným cukrem je to ještě ve fázi návrhu) ale lidé na to taky nadávají, prostě neví co chtějí. Chvíli chtějí normy, pak zase ne 🙂 Nadávat se bude vždy, a tyhle typy často ani nezajímá zda to má hlavu a patu, hlavně že nadávat můžou 🙂