Zirafa123

Proč když foukáme, tak vyfukujeme studený vzduch, a když vydechujeme, tak teplý?

Když chcete třeba zamlžit sklo, tak je ten vydechovaný vzduch teplý, ale foukneme na něco, tak je to studené. Proč je to tak?

Nejlepší odpověď
Kepler

Klidně můžeme předpokládat, že vzduch se v plicích ohřeje v obou případech stejně, ale především se zvlhčí. Když dýchneme na studené sklo, tak se samozřejmě zamlží, vlhkost má čas zkondenzovat. Když foukneme, tak ten čas nemá. Když si foukáme na ruku, pocitová teplota je nižší, protože v místě se odpařuje kožní vlhkost. Proto je nám taky víc zima, když to venku fouká.

Další odpovědi
Drap

Pokud jen foukáme, nemáme vzduch v sobě tak dlouho a nestačí se dostatečné prohřát. Při foukání nedostáváme vzduch až do plic.

cukrar

asi je to rychlostí proudění vzduchu, vždy bude mít stejnou teplotu
Ale nevím, jen spekuluji
Vy jste měřila tu teplotu?

Dochy

  1. pokud foukáme, zpravidla chceme ochladit něco teplého. Z toho pohledu je to fouknutí vždy studené.
  2. Pokud foukáme, zpravidla vyfukujeme úzký proud vzduchu. Okolní vzduch se k němu „přisaje“ Tímto principem pracuje i několik dalších zajímavých vynálezů (fixírka, vývěva na tlakový vzduch, požární ejektor – pro čerpání vody z hloubky) Takže se pak chladí převážně tím okolním vzduchem, vydechovaný vzduch je „pohon“. Když na něco dýchneme, zpravidla si dáme záležet aby to bylo opatrné vypuštění širokého proudu vzduchu.