EKSOT123

Proč kámen hozený do ohně ztratí pevnost?

Nevím, jestli to tu už nebylo, prosím, neodpovídejte jedním slovem, ale podrobněji. Myslím, že se tohoto jevu dříve využívalo i při povrchovém dobývání zlata v zlatonosných žílách. Žíla po působení ohně šla snadno rozdrobit. (Ps. Taky jsem se konečně dostal na PC a sesmolil opožděně odpověď na otázku ohledně celibátu kněží a toho Slováka.)

Odpovědi
Kepler

Každá hornina obsahuje vodu, ať už nasáklou z nadloží, nebo přítomnou v krystalické struktuře složek. Dostatečné nahřátí přemění vodu v páru a tak potom trhá. Nebo jenom unikne, zmenší objem horniny a sesype se to taky.

Drap

Ne každý, ale většina ano. Pevnost ztrácí hlavně potom po ochlazení a tepelném šoku. Kámen praská. Hodně záleží na druhu kamene a velikosti teploty. Některé kameny po rozpálení do ruda, praskají samovolně. Toho se však nedá využít při narušení skály. Zlato pokud se těžilo povrchově, nebylo třeba lámat kamení. Právě při hlubinné těžbě se u skály rozdělal oheň a jak se skála ohřála, polilo se to vodou. Případné praskliny se využívaly pro další lámání. V době středověku se tato metoda u nás využívala u těžby většiny rud.

Kepler

Samozřejmě, že při tepelném šoku k tomu dochází taky, ale v otázce o polévání vodou nic není.

EKSOT123

Ano měl jsem na mysli to, co píše Kepler. Kámen vznikal za určitého tlaku a teploty. Pokud je překročena určitá teplota, asi se nedá říci, přesně ta teplota, při které kámen vznikl, protože tam působily ještě ty tlaky a další vlivy, Tak voda a plyny uzavřené v kamení kámen roztrhají. To navenek ani nemusí být vidět, ale kámen pak rozdrtíte i vlastní vahou. Pokud na to ale vzdělaněji odpoví ještě nějaký odborník, nebude to na škodu.

Dochy

Osobně si myslím že to odpařování vody obsažené v hornině nebude majoritní vliv pro snížení pevnosti nebo dokonce rozdrobení kamene.

Kepler

A co třeba sádrovec CaSO4•2H2O? Nebo cement (vypálený vápenec + jíl)?

Kepler

Odborník jsem trochu jenom na chemii, na geologii ani tak ne. Tam by mohla zasvěceně pomoci Lamalam, ta je VŠ vzdělaná na obojí. Ale jako chemik a ten, kdo trošku přičuchnul k mineralogii vím, že hodně hornin je tvořeno minerály a ty často v krystalické formě obsahují tzv. krystalickou vodu, uzavřenou ve své stavbě. Ta vypálením zpravidla mizí a krystalky se mění v prášek.

Dochy

Tomu, že se teplem změní krystalová struktura, už bych věřil víc. Tomu že se skála roztrhne tlakem vodní páry, která se z toho kamene vypařila moc ne… Beru změnu krystalové struktury a tepelně-mechanický šok.

Západ

Příspěvek smazán administrátorem.