Danah

Proč kalcit s kyselinami šumí?

ano, je to úkol a ano, musím s tím otravovat tady. V učebnici se přesněji zeptali- urči podstatu tohoto jevu… takže…jaká je podstata toho, když kalcit s např. HCl „šumí“ (kromě toho, že uvolňuje CO2)

Nejlepší odpověď
Kelt

Co je to kalcit? Uhličitan vápenatý. Jaká reakce nastane s kyselinou chlorovodíkovou HCl, Kyselina leptá povrch, vzniklý oxid uhličitý proniká a šumí. Ale učebnice je na to, abychom se z ní učili a ne na to, abychom tady kladli otázky z učebnice. Vznikají malé bublinky, čím menší průměr, tím větší tlak, bublinky prasknou – šumění.
Proč šumí tabletka celaskonu ve vodě?