nyjono

Proč k určení světových stran je potřeba počkat, až se stín posune o cca 1 krok?

Proč nestačí pouze se postavit zády k zapíchnutému klacíku?

(určení světových stran podle stnínu)

http://www.ra­dyprovsechny.cz/jak-urcit-svetove-strany-bez-kompasu/

Odpovědi
Kepler

Je to analogické s určováním jihu podle malé hodinové ručičky. Přesně k severu by stín vržený klacíkem směřoval jen v pravé poledne SEČ (nikoliv letního času – SELČ).

Edison

Základem není čas samotný, ale kromě času také délka stínu. Délka stínu v souvislosti s časem mezi dvěma body v čase totiž určí kromě změny času také změnu výšky slunce nad horizontem. To je důležité v okamžiku, kdy neznáš přesný absolutní čas.