Avatar uživatele
mandat

Proč jsou výkaly hnědé, i když nejím nic hnědého?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, zjentek před 2471 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co způsobuje normální stolice barvu?

Barva stolice je dána přítomností žluči, respektive žlučového barviva bilirubinu. Bilirubin vzniká přeměnou hemoglobinu uvolněného při zániku červených krvinek v krvi. V játrech je bilirubin upraven do podoby, kterou jsou játra schopna vyloučit

Když něco není v pořádku

Někdy v důsledku onemocnění jater, např. virové hepatitidy nebo jaterní cirhózy, dochází k poruše tvorby žluči, která do střeva proniká jen ve velmi malém množství, a stolice je v důsledku toho nápadně světlejší.

Má-li stolice šedou barvu, znamená to, že v ní chybí bilirubin (resp. žluč) úplně. Tato změna barvy stolice je významná a naznačuje, že průtok žluči do střeva je zablokován. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří nádory žlučových cest a slinivky břišní. žlučí do stolice. V závislosti na koncentraci bilirubinu bývá barva žluči od světle žluté po téměř černou barvu.

Jak bilirubin ovlivní barvu stolice?

Žluč cestuje žlučovými cestami (a přes žlučník) do střeva, kde napomáhá trávení tuků. Ve střevě bilirubin podléhá dalším chemickým změnám a některé z nich mohou mít vliv na barvu stolice. Tyto změny jsou závislé především na rychlosti, s jakou střevní obsah projde střevem.

Projde-li střevní obsah normální rychlostí, stolice je světle až tmavě hnědá. Projde-li rychleji (např. kvůli průjmu), neproběhnou všechny chemické reakce jako obvykle a stolice může mít zelenou barvu. Tato barevná změna sama o sobě však nenaznačuje žádný významný zdravotní problém.

Ojedinělá změna barvy stolice nemá většinou velký význam - třeba opo konzumaci červené řepy apod. Všímat bychom si měli především změn, které jsou přítomny trvale, a mohou indikovat zdravotní problém.

http://www.zelenahvezda.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Poněvadž vlivem působení žaludečních šťáv a mikrofauny zůstává z potravy většinou jen hnědý odpad.
V jiných případech se však dokáže i ten zbarvit ne zcela rozložitelnými barvivy (červená řepa ap.).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Tak mě tak napadlo,že kdyby třeba psí exkrementy byly v jiné barvě,než jsou momentálně dodávané,pak by se snad ani nikdo nerozčiloval,že šlápl do hovna,protože díky nějaké jiskřivé barvě dejme tomu třeba růžové nebo modré,(zelenou neuvádím záměrně,ta by se v trávě asi ztratila) by se psímu hovnu každý obloukem vyhnul.
Na druhou stranu jak by asi vypadalo pole pohnojené fialovou mrvou,,kdyby ji dobytek produkoval?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Proč jsi sem lezl, když zde nechceš zůstat ?
Nasírat lidi se dá i jiným způsobem a jinde.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

tak to nevim ..já mám zase v létě hnědou kůži, i když nejsem cikán :o

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

I na hovně se dají vytřískat bodíky!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek