JájsemRaibek

Proč jsou velikosti paměťové karty odstupňované?

Proč jsou velikosti v násobkách – 8, 16, 32, 64, …GB?
Proč nejsou třeba 10, 20, 30, 40, …atd.?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je to prosté – počítače pracují s binární (dvojkovou) soustavou, tedy s čísly 1 a 0 (jeden informační bit). Jde o řádové odstupňování, podobně jako v desítkové soustavě, kde řádová posloupnost 10, 100, 1000, 10 000, 100 000, … jsou mocniny o základu 10 s exponenty 1, 2, 3, 4, 5, …
tak ve dvojkové soustavě se užívají stejné exponenty – ovšem se základem 2 (tudíž řádová posloupnost je > 2, 4, 8, 16, 32, …)

Lidsky – zatímco v běžné desítkové soustavě používáme násobky 10, tak ve dvojkové násobky 2.

Proč používají počítače dvojkovou soustavu je na dlouhé vysvětlování, spokojím se tedy s tím,. že je to dobré z technických/techno­logických důvodů.

Další odpovědi
Arne1

Protože 8, 16, 32,… jsou kulatá čísla – násobky dvou. Kdybys chtěl vymýšlet adresaci na desítky, tak by tam vždycky nějaký prostor zbyl nevyužitelný.

Dochy

Jak píší kolegové. Jde o násobky dvou kvůli konstrukci karet a adresaci. Zdvojnásobení kapacity znamená že se přidá ještě jeden úplně stejný modul a navíc řízení které pomocí dalšího jednoho signálu (bitu) rozlišuje se kterým z těch modulů se bude právě pracovat…

To zdvojnásobování se zpravidla dělá už při návrhu konkrétního čipu (řekněme že základní stavební blok má 16GB, 32 bude 16+16, 64 bude (16+16)+(16+16) ), ale v některých případech se opravdu používá skládání ze stávajících čipů. V klasických logických obvodech lze pořád najít různé řadiče pamětí, dají se použít pro stejnou funkci demultiplexery, paměťové čipy stále mívají vstup „chip enable“ či „chip select“

Kepler

Paměťová kapacita média je udávána v bytech a jeden byt je 8 bitů (jednotka informace 1 – 0). Násobné a odvozené jednotky jsou násobky osmi.

anonym

Tak se nad tím zamysleme, máme nějakého paměťového švába na určité fyzické ploše o tvaru čtverce. Ten má hypoteticky kapacitu 8GB, chceme vyrobit větší pamět
no tak k němu přilepíme druhého a máme dvojásob 16GB. Proč nevyrobit 24GB variantu ? no protože by to bylo jen plýtvání místem, umístili bychom dva takové vedle sebe a pak nad ně jen jeden. to je nesmysl umístíme tam rovnou dva a máme opět čtvereček využité plochy 🙂 atd atd … prostě dvonásobky jsou konstrukčně praktičtější 🙂

LIKE pro odpověď od Dochy, vidím že už popsal prakticky totéž

Mc Merkurion

… proč je tucet a kopa …
… proč má šachovnice 8×8 polí, 32 bílých a 32 černých, dohromady 64 >>> že by nějaká spojitost či předchůdce karet ???

Dochy

Keplere, Tvou odpověď jsem si přečetl opakovaně a vážně v ní nevidím smysl… (Kromě faktu, že postupem času se ustálil byte z osmi bitů)

independent

Mně by spíš zajímalo, který blbec vymyslel desítkovou soustavu a proč, ale na to nejde rozumně odpovědět.

cochee

Samozřejmě, že jde – vymyslel to kdokoliv v minulosti na základě již od vzniku lidstva stále stejného faktu, že (normální) člověk má na rukou dohromady 10 prstů…