Proč jsou v panelácích, stavěných za socialismu tak malé koupelny (1,5m x 1,8m) ? Záchod je ještě menší

Nejlepší odpověď
hanulka11

Proč? Protože to architekti navrhli, museli vtěsnat do málo metrů kompletní bytovou jednotku.
Dříve nikomu nepřišlo divné, že je koupelna malá – dnes má mnohá koupelna na velikost tolik m jako velký pokoj.

Další odpovědi
anonym

Trochu faktů do zdejší anarchie.
Bytová jádra vyráběla Kovona Karviná na míru v 8 typech, podle unifikovaných projektů panelové výstavby.
Zatímco zcela první, na pražské Invalidovně (z doby Expa 58), měly ještě relativně důstojné prostory, jakožto experimentální sídliště, později náš stát odkoupil švédskou licenci Larsen Nielsen, což byly parádní byty, vždy 2× 4+1 na patro.
Naši, jinak velice vyspělí projektanti a architekti dostali stranický úkol, modifikovat na úsporné varianty pro masovou produkci širokých lidových mas. Takže teď tam vměstnali 2×3+1, 1×2+kk a 1× garsonka (1+kk).
Ke všemu místo původní šatny zabrala výtahová šachta.
A do těchto minimalizovaných králíkáren Kovona prostě jen vestavovala hotová jádra, která se jeřábem vsunula do míst u společné stoupačkové šachty, z níž byla napojena voda, odpad a digestoř kuchyně.

Deli

Také jsem v takovém paneláku bydlela, zřejmě prostě spočítali, kolik místa je minimum – a stavěli co nejlevnější byty.

ten který je

Bylo to tak stavěno.Koupelny byly převážně z umakartu.
P.S.Nevěřte tomu že byt dostal automaticky každý.To jen někteří mají krátkou pamět.:-)

led

Pôvodne takáto veľkosť pre jednu osobu vnútri, vykonávajúcu potrebný úkon v kúpeľke i na záchode bohate stačila.
V tých miestnostiach sa nerobili „párty“.
Dnes niekto potrebuje mať v kúpelke veľkú dvojmiestnu vaňu, masážny sprchovací kút, minimálne jednu automatickú pračku, sušičku prádla a dvojité umývadlo, TV a podobne.

alexandra

Protože se šetřilo a každý mohl byt dostat od zaměstnavatele­.Skuste teď říct zaměstnavateli,že u něj podepíšete 10 let práce a ať Vám dá za to byt.Ha ha ha. Tak poletíte,jako špinavý hadr.Hlavně tu teď nepište všichni,jak jsme se měli kdysi špatně, a teď je úžasně.Všechno je rozkradené,a v práci musíte držet hubu ještě víc,než za komunistů. Kolik mladých by teď mělo rádo byt s koupelnou ještě menší,kdyby na něj měli.

Doplněno: Neřekla jsem automaticky všichni,ale vždycky se dalo přejít k nějakému zaměstnavateli,kde jste podepsal roky,že tam nějakou dobu zůstanete.Ale i tak všechny ty panelákové byty dostal snad někdo přidělené,a dneska je prodávají za miliony.I kdyby polovina lidí dostala byt,tak dneska ho nedostane nikdo.Jenom snad nějaká menšina,která ho hned zničí.

greycell

kdysi, panelákový byt oproti pavlačáku byl Holiday Inn

elektrikář

Viděl jsem pavlačové dělnické byty na Žižkově. Jedna místnost, jednoduché dveře 4× 5 m Voda a záchod na pavlači.Na elektromněrové desce vypínač a zásuvka. Istalace kroucenou šňůrou 1 žárovka na stropě. Pro lidi z takového bytu byl panelák luxus.Velikost a vybavení bylo a je záležitost pněz. Co si investor obědnal to dostal.