Proč jsou v odkazech na YouTube videa některá velká písmena?

Všimnul jsem si to až dnes např viz.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vzBgFgCJSoM
Když tam dám malá písmena, tak to už nejde.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vzbgfgcjsom

Odpovědi
anonym

protože díky tomu může být identifikační kód celkově kratší (stačí menší počet znaků), než kdybyste se omezil jen na malá pismena.

Ten kód je v podstatě číslo v 52jkové číselné soustavě, pokud byste se omezil jen na malá písmena byla by to jen 26ková soustava a tedy zbytečně delší odkaz

Doporučuji něco nastudovat o číselných soustavách a nezůstávat jenom u šestnáctkové 🙂 u které výuka na školách obvykle končí.

Příklady převodů, a zjevné úspory v počtech znaků:
1(10) = a(26) = a(52) … v závorkách je použitá číselná soustava, jedem dál
2 = b = b … zatím žádná velká úspora se nekoná

10 = j = j … tady už můžeme ušetřili jeden znak proti desítkové soustavě

27 = aa = B … a vida tady už jsme ušetřili jeden znak jen v případě že používáme i velká písmena

zkusíme větší číslo v řádu miliard a ještě rozšíříme číselnou soustavu malých velkých písmen o čísla:
1 987 111 234 = 6B6A5H4 = 5BeELU
(použitím 26kové soustavy jsme ušetřili 3 znaky, použitím 52kové soustavy jakou používá youtube místo identifikátoru jsme ušetřili 4 znaky … a o tom to je, lépe se to opisuje i pamatuje než tak dlouhé číslo desítkové soustavy, přitom je to popis stejného množství)