e1232851@trb

Proč jsou v ČR tak malé platy ?

oproti např.: Německu, USA, Kanadě ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Platy jsou nízké. Je veřejným tajemstvím, že v ČR jsou mzdové náklady z celkových nákladů, procentuálně o hodně nižší než ve většině průmyslově vyspělých zemích. Dokonce to platí i pro stejné firmy působící v ČR a v zahraničí.
Bohužel tyto údaje jsou interní a nezveřejňují se.
Totéž platí i o kvalitě stejného zboží prodávaného ve stejném obchodním řetězci v ČR a v zahraničí !!!

Tak alespoň porovnání mzdových nákladů.
http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/384002-oecd-jak-vysoke-jsou-prumerne-mzdove-naklady-zamestnavatele/

Když jsem ještě pracoval a měl jsem přístup k firemnímu účetnictví, tvořily mzdy pouhé 4 % z celkových nákladů !!!
Ve vyspělých zemích to bylo 10 – 20 % !!!! u srovnatelných výrobců.
Takže o to více si majitelé mastí kapsu. Zlepšení nečekejte. V rámci kapitalistického hospodaření se firmy snaží zbavit závislosti na pracovní síle.
A je jim jedno jak dopadnou ostatní občané. Nakonec je to vidět i zde.

Další odpovědi
gecco

A proč si nesrovnáš platy v Česku s těmi na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku…
😁
Já myslím, že v Česku se máme až moc dobře – když ještě máme ´čas´ takhle brblat…
😁

anonym

Platy jsou dobré, ale zboží i služby jsou drahé!

Quimby

Protože máme úplně jinou měnu, cenu zboží, daně… a tak?
Navíc těžko můžeš srovnávat naší ekonomiku s USA nebo Kanadou, to jsou obrovské země.
Zkus si srovnat naše platy s evropskými zeměmi a uvidíš, že na tom jsme celkem dobře.

lexx

výkonnost ekonomiky, a ta je mizerná, nicméně to bylo za socíku i za I.republiky a za lepší práci se emigrovalo již tenkrát (Německo, Anglie, Rakousko, Belgie…) jsme Slované a basta, bude jenom hůř

ReHu

Možná jeden z důvodů.

http://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/rust-minimalni-mzdy-v-usa-vytlacuje-nekvalifikovane-z-prace/r~6213f18­6458611e5b3730025900fe­a04/?utm_source=a­tlasHP&utm_me­dium=financebox&ut­m_content=A&ut­m_term=positi­on-7

Dochy

Mosoj: Take jsou tu treba polovicni ceny potravin oproti UK
Take je tu pomerne nizka produktivita prace, jsou kultury s podstatne vetsi pracovni moralkou. Krome vykoristovatelu (nepochybuji ze i takovi zamestnavatele tu jsou) jsou tu i podnikatele, kterym umozni nizsi cena za praci prodat vyrobky v konkurencnim prostredi – a tedy vubec zachovat pracovni mista.