dmatejek777

Proč jsou taxíky tak drahé?

Vím, že si taxikáři potřebují vydělat, ale stejně je to strašně drahá cena. Třeba 20 km za 600 Kč, přitom jízda vlastním autem vyjde do 100 Kč a busem do 26 Kč.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Retko

Je to drahota

Poptavka/Nabidka jako vsude jinde…

Mala poptavka, tak aby si zvladli kryt naklady tak zvednou cenu… (zivobyti je take naklad)…
A tem co jimi jezdej, tem je to pak vetsinou jedno… (turisti apod.)

R,

marek953

Zdá se mi to akorát

Doplňuji:
Z částky za cestu kromě pohonných hmot musíš odečíst také:

Plat taxikáře:
Musíš počítat, že taxikář nejezdí osm hodin v kuse, protože nemá tolik zákazníků a čeká a čeká. Proto pokud bude řídit třeba 4 hodiny denně z osmi, tak musí mít hodinovou mzdu za čas řízení dvakrát vyšší.

Cena auta a jeho údržba:
Když budeš počítat, že auto během pěti let bude stát 400 000 Kč (nebo si vezmi jinou částku), tak je to při pěti pracovních dnech v týdnu 300 Kč denně. To se v daném dnu také musí rozpočítat mezi zákazníky.

Poplatky:
Nevím, jak je to s licencí samotnou – jestli se tam něco pravidelně platí, ale každopádně musí taxikář platit za dispečink, pokud chce vozit lidi, kteří si taxi objednávají telefonem. Dál pak třeba nějaké lukrativní parkovací místo, abys mohl brát turisty z ulice.

Pak ještě čištění auta – to se samozřejmě musí dělat často. Buď si ho řidič čistí sám a chce za to mít samozřejmě zaplaceno a nebo ho někde nechává čistit to samozřejmě něco stojí.

Takže ano, ceny taxi mi připadají celkem odpovídající…

michalo

Zdá se mi to akorát

neviem odpovedat, zalezi od situacie. niekedy by som dal milion aby ma niekto zviezol tych 20km

co sa realnej situacie tyka… preco je lacnejsia oproti autobusu je zrejme jasne, na jednu 20km jazdu mestom sa sklada kludne stovka ludi. ides autom, tak si platis len benzin.
ak vsak ides taxikom, musis platit na vyplatu taxikarovi, ak ide o vacsiu firmu tak maju aj dispecing, manazment, naklady na budovu pre nich, reklama… dalej auto je jeho pracovny nastroj ktory si musi zakupit tak platis aj za kupu toho auta, jeho chod (benzin, udrzba), opravy, servis, poistky + rozne poplatky ako dialnicne znamky, registracie a tak dalej

chi

Je to drahota

Doplňuji:
na druhou stranu se tím prosadili do všech amerických filmu :)

PostApMan

Zdá se mi to akorát

miape

Je to drahota

Irisa

Je to drahota

Doplňuji:
Třeba na ukrajině nechtějí za dopravu 10 km ani stovku…

ladaadal

Zdá se mi to akorát

Jak ti vyšla ta stovka? Vezmi si komfort taxíku – auto se spotřebou min.8–10l/100. Takže na 20km spotřebuje řekněme 1,5 litru krát 35 máš 52,50. K tomu přičti provozní náklady auta (ze zákona myslím 3,50 na km) to je 70 plus 52,50 a jsem už na 122,50. K tomu si platíš nebo jsi musel postavit garáž, do koupě nasypat fůru svých peněz, oběhat úřady, abys měl správné doklady, místo sledování krajiny jsi řídil, taxikář si ještě na rozdíl od tebe musí koupit koncesi, platit pravidelná školení a je-li pod větší společností, přispívá na pronájem budov, platy režijních zaměstnanců..­..........a to nemluvím o tom, že je stále jednou nohou v kriminále. Když bude bourat, budeš ho ještě popotahovat za ublížení na zdraví, takže se určitě platí i nějaké pojištění pro tyto případy.
Nakonec, zkus začít taxikařit, jestli se ti zdá, že se tam nahrabou miliony. Není to sice nijak podceněná práce jako jsou jiné, ale taky to není žádný med. Zkus si sednout na parkovišti do auta a několik hodit tam jen tak sedět, pak dej vědět, jak jsi dopadl.