JájsemRaibek

Proč jsou slova naší hymny právě taková, jaká jsou?

Naše hymna začíná slovy: „Kde domov můj…“
A jde mi právě o to slovo „kde“.
Jelikož hymnu zpívá Čech, nemělo by tam spíš být slovo „Tu, popř. Zde“?
Pokud by hymnu zpíval cizinec, tak odpovědí by bylo jinde. Toto je domov můj, tedy Čechů. A ten Čech přeci domov nehledá, ale říká, že zde je.

Nejlepší odpověď
gecco

Uvědom si, že ji zpívá nevidomý…
Neví – ptá se, kde – a popisuje, jak vypadá…
😉

Další odpovědi
Kepler

Chápu to jako řečnickou otázku, na kterou si autor ihned odpoví sám: ano právě tady a nikde jinde. Asi jako moravské „čí sú hody? – NAŠE! “

led

Pôvodný text „Kde domov můj…“ sa zaoberá otázkou uvedomenia si českej svojbytnosti v bývalom Rakúskouhorskom mocnárstve pohľadom na domovinu.
Práve dnes sú tieto slová veľmi aktuálne, pozrime sa na výklady obchodov, slovné prejavy v médiách kde začínajú prevládať anglické, alebo poangličtené výrazy nad pôvodnými českými.
Preto sa zamyslite „Kde je domov potomků Čecha, Libuše, Přemysla Oráče, husitů Jana Žižky, skladatelů Smetany a Dvořáka…kde je domov českého národa…“

BergySeltzer

Pokud dáš za ono kde domov můj otazník, tak už to logiku dává. I když v textu samotném otazník není, vysvětloval bych si to právě jako řečnickou otázkou.

led

Pro lepší porozumění nyní píšu česky…

Pokud chcete pochopit slova hymny, musíte se vrátit do dob jejího vzniku a taky pochopit její současnost Nestačí jen poslouchat, číst její text, ale porozumět mu a cítit myšlenku v něm obsaženou.

Kepler

gecco: 🙂 Tebe bylo aj na politika škoda!

gecco

By bylo…
😉
Nejsu politik…
😉