hard work

Proč jsou severské státy nejvyspělejší na světě?

Všechny severské státy – Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Island pravidelně obsazují přední příčky v různých žebříčcích vystihující úroveň života. Severské státy jsou vyspělé nejen finančně, ale v mnoha dalších ohledech. Např. v tzv. indexu štěstí obsazují každý rok přední příčky.

Čím to může být? Může to být návaznost na vyspělou Vikingskou civilizaci? Může to být odolností získanou krutými přírodními podmínkami? (sněhové a větrné bouře, tuhé zimy s dlouhou tmou). Může to být odlehlostí, kdy sem tolik nedoléhají různé konflikty a problémy probíhající jinde ve světě? Jaká je správná odpověď?

Nejlepší odpověď
Disraeli

„Vyspělou Vikingskou civilizaci“? Dej pokoj. 😂
Rozhodně nemusíš jít takhle daleko do historii nebo zkoumat podnebí a podobně (vliv to mít může… ono má všechno na něco vliv, ale zde jsou jiné přičiny, ty hlavní). Je to jednoduše systémem a nastavením, jaké/které mají, tedy hlavně politika a ekonomika (od politiky i vše ostatní, včetně kultury i mravů, co se projeví třeba i v kriminalitě a jinde). Správné vedení a organizace a to se stačí podívat do nedávné (moderní) historie, kdy začali upltatňovat podmínky a systémy, jaké tam nyní mají. V průběhu 20. století.
Správné (nebo o něco lepší než jinde) vedení, hospodaření, investice, budování/finan­cování (potřebných věcí/míst), infrastruktura. To nač se orientují – užitečné věci. To se týká spousty věcí, vzdělání, zákonů, daně, podnikání, byrokracie, sociální systém, zdravotní systém, klima/čistota,… všechny ty severské mají tyto věci podobné (podobné přístupy, v systému, ve funkci).

*Jedny z nejvyspělejších

Další odpovědi
Ametyst

Nic obvykle není tak, jak to vypadá. Severské země mají vysokou sebevražednost a vysokou spotřebu alkoholu. Např. Norsko bylo do poloviny 50. let minulého století nejchudší zemí v Evropě, dokud se tam neobjevila ropa. Každá severská země je jiná. Švédsko se svou sociálně přívětivou rodinnou i migrační politikou je jiné než Norsko, Finsko je zase úplně jiné s eurem. Lidé tam žijí docela skromně, a nemusí mít nejnovější věci.

Kazatel

Nerostné bohatství?

da ny

Jen přidám.
Každý máme nárok na nějaký úlet (u Vás s Vikingskou civilizaci).
V prvních 3 jmenovaných zemích vedou prim i v počtech sebevražd.
Švédové toho v Evropě nadrancovali dost ;D 1. ani 2. světová válka je nijak významně nepoznamenala, neponičila.
Přírodní zdroje (elektřina), voda, moře (lodní doprava, obchod), nerostné bohatství. Pak snazší vybudování průmyslu včetně těžkého. Podpora vědy, schopné mozky. Chemický průmysl (léčivo).
Soudržnost národa (životní podmínky horalů), dlouholetá monarchie. Vysoké daně (!), vysojké sociální zajištění státem (školství, někde zdarma školní obědy).
Lepší politika (zástupci). Asi i díky dlouholeté monarchii, méně pranic a bojů o moc v poslaneckých lavicích. Nekačlou na lidi.
Méně korupce, byrokracie. Méně podvodů, závisti, krádeží. Jiný kraj, jiný mrav. :)
Váží si a udržují svá možná obydlená území.

hard work

Ametyst: Tak nějaké odchylky jsou vždy a každý stát má své problémy, ale v obecné rovině jsou severské státy nejvyspělejší na světě bezpochyby.

hard work

Disraeli: No fakticky jo, ale předělat celý systém po vzoru někoho jiného by podle mě nebylo jen tak, protože je vše hodně propojené hlavně finančně. Zákony a novely se zase tak rychle nemění, takže předělat celý systém na severský by například u nás bylo na desítky let.

Disraeli

😆

Pepa25

Zajímavá otázka. Faktorů je určitě víc. Pro inspiraci: https://www.qu­ora.com/Why-are-Scandinavian-countries-so-rich

hard work

Disraeli: No ale každý stát vychází ze své historie a z toho čerpá i sílu nebo může čerpat, pokud toho využije. Myslím, že ta Vikingský odkaz je tam dodnes v podobě různých „bohů“ jako je ten Thor s kladivem apod. V tomto se moc nevyznám. Nehledě na to, že např. Vikingské ženy měly ve společnosti vysoké postavení/práva, což je vlastně taková věc, která dodnes nikde ve světě moc nefunguje, i když se to postupem času zlepšilo. Když se podívám třeba do Egypta, tak tam je historie živá dodnes. Díky pyramidám se sypou peníze do pokladny z turismu, byť Egypt není moc vyspělá země, ale sami tvrdí, že chtějí navázat a těžit ze své slavné historie. Jinak souhlasím s tím, co jsi napsal, ale pochybuji, že tento fungující sociální a politický systém by snadno šel uplatnit jinde.

Disraeli

Šel (nic složitého na změnách systému ani jejich fukncí není, aplikovat se dá téměř cokoli kdekoli), ale jednoduše řečeno je ve většině států plno neschopných nebo přinejmenším průměrných lemplů.
Když už někde nějaký systém zavedený je, tak už to podle něj jede celkem samo/snadno – když je dobrý – a funguje to dobře. Když je někde horší, tak samozřejmě taky (víceméně) funguje… ale špatně/hůř.

hard work

Disraeli: Prosím místo toho smajlíka něco napiš :D. Já nevím, ale pokud vezmu severský a náš systém, tak odlišností tak bude dost i podobností. Pokud by se to mělo celé předělat, tak v tom vidím náročný proces. Stačí se podívat, jak dlouho se řeší jedna novela nebo zákon, třeba půl roku nebo dýl a konzultuje se to napříč spektry, desetkrát upravuje atd. Představa přestavby celého systému na něčí vzor vidím jako složitý a dlouhý proces, ale zajímalo by mě, jak to vidíš ty, pokud to vidíš spíše jednoduše.

Disraeli

Jistě za současného systému se takto všechno mění, projednává (vlekle, pomalu, neschopně, neefektivně), ale zmenit systém je otázka jednoho vyhlášení/proh­lášení.
Musí se dopředu nachystat změny nebo zcela nový systém, jeho funkce, ale pak už to stačí jen vyhlásit a uplatňovat ho.

Změna režimu, změna státní zřízení (formy vlády, formy státu) to je též třeba jen otázka referenda nebo vyhlášení (jeden den… pár předcházejících týdnů a systémů příprav, které tomu předcházely). Celé systémy, které jsou tomu nadřazeny se taky dají v pohodě změnit, politický, ekonomický a právní systém – stačí vědět, jaký ten nový systém tam má být a pak ho prsotě zavést/aplikovat (pro skutečnou a úplnou realizaci pár málo týdnů až měsíců, ale samotná změna je taky hned, stačí vyhlásit/zavést ten nový sytém – což obnáší překopat nebo zrušit/obměnit ten starý za nový). Jednodueš se stávají věci změní do nového pdooby, přízpůsobí se tomu ty místa a lidé, kteří pod tu funkci/výkon spadají.
A to rozhodně není na dest let. :P Pokud už se ví, který systém, tak je to otázka dne na jeho zavedení, na kompletní přizpůsobení pár týdnů.

V histori bylo všude plno „brutálních“ reforem i změn režimů, ale i systémů. Prostě se zavedou a není až taková věda. REformy jsou od toho, aby měnily věci za nové a lepší, s novými funkcemi, pravidly a podobně.
To jsou ještě malé změny, aby se třeba Česko přeorientovalo na na takové systrémy jaké mají seversé země. Právní systém je stejný, politický skoro stejný a ekonomický systém taky. Tohle jsou ty hlavní, „velké“ systémy (A i ty jdou změnit), my se tu bavíme o drobnostech jako jsou zdravotní a sociální systém, přítupy k jednotlivým věcem,… prostě to, na cos e ten stát orientuje (zde hlavně z ekonnomické sféry).

Disraeli

Díváš se na to moc do detailu a z neměnného pohledu. Jako detaily jsou důležité (asi to nejdůležitější), je ale třeba brát i z širší perspektivy, nadhledem. Zákony, novely, daně, postupy,… prostě se to změní, čísla, znění, přístup atd. To jsou ty detaily. Krom novelizace a legislativního procesu tu jsou taky varianty jako obeměna celého toho systému – kompletní předělání práva, zákonů i postupů.
V ekonomice se změní čísla (procenta), výklad něčeho a začne se stát/vláda na něco jiného orientovat. Zkráýka se to zavede, změní a uvede v platnost, na to stačí krátká doba. Nebo se taky mlže změnit celý (ekonomický) systém, respektive jeho subsystémy.