Marvan

Proč jsou některé mapy extrémně zkreslené

Je to zvláštní na některých mapách je Grónsko v poroznání s Austrálií v jakštakš přiměřeném měřítku, ale na některých mapách (maps.google například) je Grónsko skoro 3× větší v rozloze než Austrálie… ve skutečnosti je Austrálie svojí rozlouho zhruba 3.5× větší než Grónsko

Nejlepší odpověď
Ella

je to způsobeno tím, jakým způsobem je mapa vytvořena – přenesena z kulové plochy glóbu na plochu.
Nevím jestli se to dá aplikovat i na internetové mapy, ale nejspíš ano. V tom případě má google mapu zobrazenou válcově – rovnoběžky a poledníky jsou na sebe kolmé. V tomhle zobrazení je nejmenší zkreslení na rovníku a směrem v pólům se zvětšuje.