Rocker

Proč jsou některá jablka na povrchu mastná?

Má to nějaký vliv na jejích kvalitu?

Nejlepší odpověď
annas

Na stejný dotaz odpověď od odborníka Miloše Kožešníka z Českého zahrádkářského svazu v Praze.

http://www.zah­radkari.cz/fo­rum/index.php?dis­play=prispevky&id_te­ma=1913

"Pokud jde o jablka sklizená od někoho ze zahrady, je vámi uváděná mastnota v podstatě ochranná vosková vrstva, která má plody chránit.
Pokud se jí pokoušíte smýt asi těžko uspějete. Nejedná se o žádnou závadu ani chorobu je to odrůdová vlastnost. Např. odrůda James Grieve dozrávající koncem prázdnin má poměrně často na povrchu přirozeně vznikající silnou voskovou vrstvičku, ta se dá rozleštit do vysokého lesku. Podobně je tomu i u dalších odrůd ,i když v slabší míře.

V každém případě se této voskové vrstvy nemusíte bát na rozdíl od jablek, které se pro prodej v SUPERMARKETECH záměrně voskují!!!

Jablka po navoskování jsou sice krásná pro prodej – lahodí oku, ale jejich poživatelnost je již negativně ovlivněna!"

Další odpovědi
gecco

Jsou kvůli skladování ošetřena olejem (kvůli vysychání), olej by měl být jedlý, ale stejně jablka umývám a utírám.

www

Jen doplnění odpovědi gecco:
Mimo uvedeného důvodu dávají obchodníci olej z důvodu, aby se ovoce lesklo a tím lákalo k nákupu a současně olej udržuje plody v lepší kondici po delší dobu.
P.S: vosk na povrchu (jiná odpověď) není mastný, spíše působí poněkud lepivě.

RyuzakiKate

Ještě dodatek – jablka na svůj povrch také vylučují vosky a vytvářejí tzv. ojínění, což je přirozený proces. Ale v supermarketech budou tedy nejspíš ošetřena nějakým olejem, jak uvádí gecco. A každý jabko taky pro jistotu omývám.