Srandista

Proč jsou nejznámější šéfkuchaři téměř vždy pouze muži?

Přitom obecně ženy více vaří, alespoň doma.

Nejlepší odpověď
annas

V minulosti jsem vložila otázku, které s vaší souvisí.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-muzi-lepsi-kuchari-nez-zeny-nebo-sve-umeni-umi-lepe-prodat-i-kdyz-neresi-kolik-nadobi-pouziji-a-kdo-je-uklidi

„Jsou muži lepší kuchaři než ženy? Nebo své umění umí lépe prodat, i když neřeší, kolik nádobí použijí a kdo je uklidí?“

Dovíte se odpověd na svou otázku.

Doplňuji vyjádřením Zdeňka Pohlreicha

"Známý český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich přímo říká: „Kuchyně je silně testosteronové prostředí. Nepatří tam diskuse, není tam čas hrát si na nějaké jemné manýry.“

„Profesionální gastronomie je strašně těžká práce. A vzhledem k tomu, co se společensky očekává od ženských, je to nepřijatelné prostředí. Je to fyzicky namáhavé, ani hodiny nejsou ideální. Profesionální kuchyně to je horko, stres, emoce, psychický tlak, totální vypětí a nekonečný souboj s časem. Do toho ženská nepasuje dobře.“ Ale mnohé ženy, které vědí, jak to chodí v kuchyních, si na převahu mužů na šéfkuchařských postech nestěžují a samy přiznávají, že v tomto oboru se na nějaké genderově vyvážené vztahy moc nehraje."

https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/19093/jsou-muzi-lepsi-kuchari

Myslím, si, že žena bere vaření jako samozřejmost, pro muže je to koníček. Rádi experimentují, mají prý výraznější chuť, obyčejná jídla umí netradičně "vylepšit.

Možná je to tím, že ženy tak byly vychovávané, i když mnohé ženy vaří rády, ale muži si s jídlem víc pohrají.

Další odpovědi
NoFear

Protože nikdo se nechce dívat, jak v televizi vaří žena… Když to chlap vidí každý den doma. :DD A ženy nechtějí vidět jinou ženu, jak vaří nebo nechtějí vaření ani vidět.
(Klídek, sranda. Žádný sexismus). :)

Možná ženy na profesionální vaření zanevřely (právě kvůli sexismu a stereotypu). A možná to pro některé není nic důležitého, proslavit svou osobu díky vaření. Jako některé provozují úspěšné restaruce nebo tam dělají šéfkuchařky, ale nemají zapotřebí být na očích, na odiv, ale stačí jim, že vařit umí a že ostatním chutná, nehledě, aby ostatní věděli, kdo vlastně jim to navařil.

zjentek

Přece počítá se to, co z vaření vzejde a ne kolik a jak často. Obecně ti to chlap udělá líp, což zpochybňuje i odpověď Tw!sta. (; D; D;

aliendrone

No, myslím, že ve VĚTŠINĚ činností, pokud jsou relativně úzce vymezeny a lze je „optimalizovaně algoritmizovat“, muži překonávají ženy. Jde ovšem jen o OBECNÉ tvrzení, podobně jako když řekneš, že muži jsou vyšší, než ženy.

Souvisí to podle mne s povšechnou orientací pohlaví, kdy se obvykle tvrdí, že ženy lépe zvládají „multitasking“, tedy provádění vícero úkolů/úkonů najednou/současně.

Velmi pravděpodobně by ani ten jinak ten nejlepší MasterChef si dobře neporadil v situaci, kdy musí v průběhu JEDINÉHO odpoledne zároveň uvařit, uklidit, něco vyprat a vyžehlit, pohlídat haranty (včetně kontroly úkolů) a při tom ještě po telefonu pokecat s kamarádkou při sledovní „Ordinace“. Možná by i uvařil skvěle (jak to běžně dělá), ale haranti by mu podpálili pokoj, žehlička propálila ubrus, zapral prádlo, či se stal nějaký jiný průšvih. :)

Obecně se tento fakt vysvětluje dlouhodobým zaměřením mužů a žen, kdy se ženy obvykle „staraly o děti“ (jestli to znáš, tak asi víš, že v takovém případě po veškeré seriózní činnosti je veta, potřebuješ dělit pozornost, tzv. „mít oči i vzadu“), zatímco muži (lovci) byli nuceni se precizně koncentrovat při „vyškrtnutí všeho ostatního balastu“ na lov, aby maximalizovali šance na úspěch.

Ženy, které se nenaučily „normálně fungovat“ a přitom zároveň „uhlídat potomstvo“ přirozeně vyhynuly bez potomstva (umřelo v důsledku nehod apod.), stejně tak jako muži, kteří nezvládli věnovat veškeré „dostupné kapacity“ naprostému účelovému soustředění (činnost-lov) při „potlačení všeho nedůležitého ostatního“ nebyli tak úspěšní lovci, ergo ani jejich potomsto nepřežilo (zemřelo v důsledku hladu). Tudíž za to může „matička příroda“, která nás učinila takovými, jakými jsme.

To přirozeně NEZNAMENÁ, že by muži byli „lepší“, než ženy, či naopak, popřípadě že „jsou si rovni“. Tahle hypermoderní idiotsnaha srovnávat NESROVNATELNÉ je úplně mimo. Je to jako s táborákem – pokud ho chceš, potřebuješ jednak obsluhu, která ho zapálí a bude udržovat (přikládat), druhak palivo. Pokud budeš mít byť jen JEDNU z OBOU nutných podmínek, tak NEMÁŠ táborák. Tudíž tvrdit, že „lepší je mít palivo bez obsluhy“ či naopak „topiče bez paliva“ je vyložená kravina a stejně tak hovadinou je tvrzení, že „palivo je totéž co topič“. Na něco/za určitých okolností jsou lepší chlapi a za jiných okolností/na něco jiného jsou lepší prozměnu ženy. Jedno bez druhého je samoúčelný stav postrádající smysl. Teprve KOMBINACE obojího „dá všemu logiku“/zřejmý účel. On samotný fakt, že muži a ženy nejsou stejní je doslova OČIVIDNÝ a je mi záhadou, kterak je možné, že to uniká genderovým aktivistům mužského pohlaví. (no, myslím si o tom svoje) ;) :D :D

Venkoncem tohle vše má prapůvod v důsledku existence pohlavního dimorfismu (jeho příčina je na samostatnou diskuzi). Ale tohle si nech pro sebe, jinak počítej s tím, že budeš v dnešní době za „mužského šovinistu“, zpátečníka a vůbec bubákem non plus ultra. ;) :D :D

Tak – a teď se těším na zuřivé komentáře feministek vyřvávajících, že bez nich (žen) by chlapi „shnili zaživa ve špíně“ a „zdechli na zkažený žaludek“ ze syrové, neuvařené potravy. (Což je konec konců DOST PRAVDĚPODOBNÉ.) :D :D

Tw!st

Obecně nejznámější lidé z jakéhokoliv odvětví jsou většinou muži, možná kromě pornoprůmyslu.

Drap

Bylo zde již několikrát zodpovězeno. Je to prosté, muži mají více chuťových papilár než ženy.

Midoc

Ženy více vaři, je to pro ně běžná věc.
Byly a jsou i slavné kuchařky např.Magdalena Dobromila Rettigová.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Magdalena_Do­bromila_Retti­gov%C3%A1

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

zjentek>>> JO?!? :o :o :O
To slyším poprvé, že by mi to mohl chlap udělat líp (popravdě s tím nemám ŽÁDNOU zkušenost ;) :D :D) a to dokonce i v obecné rovině. Tak se chlub a poděl o zkušenosti, nikdy není pozdě se něco nového dozvědět. ;) :D :D

Jsem TAK konsternován, že prostě MUSÍM dát palec (a přemýšlím o NOMINACI)! ;) :D :D

zjentek

Ehm… no… já myslel, že Srandista je ženská (teď nevím, jak se dělá smajlík cucající malíček).

A vůbec, dej mně svátek, zrovna teď, když jsem zamilovaný! Právě nad tím svým nastalým, nekontrolovatelným stavem přemýšlím, dumám a vypadá to, že UŽ BRZY se tady na to BUDU MUSET zeptat, abych se v sobě vyznal. Jak jinak! (;

aliendrone

zjentek>>> CO CO CO COŽE? A KDE je fotka nové lásky, že ses nepochlubil! JAK JE TO MOŽNÉ?!? ;) :D :D