Avatar uživatele
JájsemRaibek

Proč jsou na klávesách F a J výstupky?

Existují různé druhy klávesnic, ale jedno mají všechny společné. Jedná se o výstupky na klávesách F a J. Takový detail by mohl být snadno přehlédnutelný, ale jakmile si ho všimnete, nebudete moct přestat přemýšlet nad tím, jaký účel tyto výstupky mají.
Proč tam tedy ty výstupky jsou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, jepik před 2965 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ShadyPony

Pokud položíte své ukazováčky právě na tyto dva výstupky, budou vaše ruce ve výchozí pozici, ze které dosáhnete na všechny klávesy. Tuto techniku používají lidé, kteří umí psát všemi deseti prsty a pomocí výstupků se mohou orientovat na klávesnici, aniž by se na ni dívali, což jim umožňuje psát několikanásobně rychleji, než kdyby se dívali, které písmenko zrovna píší. Zdánlivě to vypadá jako nepodstatný detail, ale vlastně se jedná o geniální řešení, jak si usnadnit práci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
xxx3

to je pro psaní deseti prsty bez sledování klávesnice. Lze tak po hmatu mít jistotu, že má člověk prsty ve výchozí poloze.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Pro usnadnění psaní hmatovou metodou, tj. všemi deseti prsty. Kdo to umí, naučí se dokonce i položit ruce na klávesnici před psaním, aniž by se podíval. Základní poloha rukou je totiž všechny prsty obou rukou vyjma palců na středové řadě písmen (ASDF…) jeden vedle druhého bez vynechání na jedné ruce, přičemž ukazováky leží právě na označených klávesách F a J.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Luxx

jak už napsali jiní – je to kvůli psaní všemi deseti
já ještě dodám, že na numerické klávesnici je takto označena i klávesa 5

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Taky jsem dnes zahlídla článek, kde se o těch výstupcích psalo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Raibek

Mám už v pořadí asi 3. klávesnici, žádné výstupky jsem neměla ani nemám. Poslední je z ledna t. r.

Potřebovala bych je, protože píší všemi deseti, občas se mně ruka posune. 🙂

před 2965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

To máš, annas, docela smůlu – mně se tu porůznu povaluje asi 12 klávesnic a ty výstupky mají úplně všechny…

před 2965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad cochee
Mea culpa.
Nedalo mně to, vzala jsem si dokonce lupu a našla výstupky. Jsou sice mrňavoučké a na okraji klávesy. Protože prsty kladu doprostřed, necítila jsem je.

Ale vůbec jsem netušila, že jsou klávesy označené, takže si budu prsty víc hlídat.

Ad cochee – já sice tolik klávesnic neměla, ale překvapilo mě, že bych si koupila nějakou výjimečnou.

Vaše poznámka mně pomohla. Díky. 🙂

před 2964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Jojo. 11 klávesnic má výstupky v podobě „čárečky“ na okraji tlačítka, ta poslední má uprostřed puntík jako u Brailla, to jsem viděl zatím jen na té svojí. A není zač :)

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet