motlajs

Proč jsou mince kulaté?

Proč se tvar mincí ustálil na plus-mínus jako kruh?

Bankovky jsou hranaté… Tam bych si uměl představit vyčerpávající odpověď …

Nejlepší odpověď
Kelt

Odpověď hledejte v geometrii. Kruh má z obrazců o stejném obvodu největší plochu. Když se háže mince do automatu, je možné ji hodin nekonečně mnoha způsoby. Z hlediska symetrie je kruh po otočení o libovolný úhel kolem vertikální osy stále stejný, ale to nejde říct o čtverci, trojúhelníku nebo šestiúhelníku.
Dobře se taková mince razí, bouchne se válcem na kovovou formu, a je to.
Nemá ostré hrany a netrhá kapsy a konečně mince představuje určité množství drahého kovu, hmotnost a je třeba, aby měla co nejmenší povrch při daném objemu a to splňuje pouze koule. Prakticky by nešlo mít kovové koule jako platidlo, uděly se proto válce – mince.

Další odpovědi
annas

Vývoj mice byl velmi složitý, jak se dovíte v diplomové práci Mince byly twěžké, takže nakonec vznikly papírové peníze.

Důvod vzniku kulatých mincí.

Z hrudky se snáz vytvořil tvar fazole, zdokonalením ražby zase snadněji vznikl vytvoři tvar kruhu, kola než čtverce. Jde o prvopočátky.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:NfkFSn5yb­QAJ:https://is­.bivs.cz/th/10137­/bivs_m/Diplom­ka_final.txt+&cd=10&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

--
Vše začíná počátkem 7. st. př. n. l. První lýdské mince, které vypadaly spíše jako malé hrudky. Měly tvar fazolí a byly převážně vyráběny z elektronu, nesoucí název Dumpy. Ale ani tyto mince z počátků nevyřešily problém v běžném obchodním styku. Nevýhody plynuly z různé velikosti jednotlivých hrudek. Neměly stejnou váhu, tvar a ani nebyly označené hodnotou.

Jak plynul čas, docházelo k změnám panovníků, ale i k zjednodušování a standardizování mincí. Hlavním cílem Gýgésova nástupce bylo zkvalitnění měny. To Ardys, který nastoupil v roce 660 př. n. l., vyřešil šalamounsky. Mince, nadále vyráběné z elektronu, byly ocejchovány, získaly kulatý tvar, což mělo zaručit pravost a zrychlit pružnost při obchodování.

Původ slova mince je z e 4. století p. n. l. z lat. monēta ze spojení Monētae officīna ‘Junonina dílna’ (Monēta bylojedno z přízvisek římské bohyně Juno, v jejímž chrámu byla starořímská mincovna). Je podložený legendou atd.

další v odkazu

--

Doplňuji:
Diplomová práce, Autor: Bc. Zdravko Christov, Úloha zlata v ekonomických dějinách

anonym

Osobně se domnívám, že jde o zajištění co nejmenší mechanické poškoditelnosti mincí (z dob, kdy garancí jejich hodnoty byl obsah drahého kovu – ulámané rožky by minci ´devalvovaly´).
Navíc by ´ostré´ hrany (rohy) trhaly měšce (později kapsy).
😉

Emefej

Vyšší odolnost a snadnější výroba.

Dochy

Můj tip: Ražení mincí jde do kulata snáze (když cokoli částečně – tedy tak aby to nepřeteklo přes kraj boty – rozšlápnete bude se výsledný tvar podobat spíše kruhu než trojúhelníku) Navíc kulatá tolik netrhá kapsy a jiné prostředky k přenášení.

iceT

Aby se rychleji rozkutálely,když je máš…ale vážně,proč se mince začaly dělat kulaté netuším,ale dnes je to asi tím,aby dobře procházely mincovními strojiv třídících automatech.

mosoj

Už vidím jak ve starém Římě házeli kulaté mince do automatu.
První mince se tepaly z kovu a vytepat kruhový tvar lze nejsnáze. Postupně se k tomu přičetly další výhody kulatého tvaru a bylo to.

https://www.go­ogle.cz/search?q=kov+min­ce&hl=cs&rlz=1T4GGNI_csC­Z533CZ534&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ei=Lm5fU9a­ZOu6O7QaR04C4Dw­&ved=0CGMQsAQ&biw=1280&b­ih=822

anonym

Ne všechny jsou kulaté. 20, 2 Kč a to jen u nás, i ve světě jsou jiného tvaru než kulaté!

marci1

Mince podle feng shui : Jejich kulatý tvar s čtvercovým otvorem uprostřed je symbolem harmonie nebe a země. Kulatý tvar tedy představuje nebe. 🙂

http://www.fen­gsuej.com/cin­ske-mince-a-feng-shui/

sassan

mosoj:v antickém světě ale automaty do kterých se házely mince opravdu existovaly.Nedělám si srandu .-)!