bart2000

Proč jsou mezi kolejemi malé díry?

Nejlepší odpověď
mosoj

Kvůli dilataci ( teplotní roztažnosti.
Doplňuji:
V poslední době extrémů a tím občasných, neobvykle vysokých teplot v létě ,jsou dilatační mezery nastaveny nedostatečně a dochází občas k deformaci kolejnic.

Bur - lesky

Dilatační spáry, které oddělovaly kolejnice se dělaly dříve. Před nějakým časem inženýři zjistili, že v našich podmínkách nejsou rozdíly teplot tak výrazné, tudíž se koleje nerozpínají. A tak při pokládce nových kolejí na dilatační spáry již nenarazíte.

Dochy

Malinko bych poopravil. K rozpínání dochází i v našich podmínkách. Rozíly teplot u nás budou kolem 60–80C (60 když budu počítat jen teplotu vzduchu a 80 když odhadnu rozpálení sluncem) což je docela dost na tak dlouhou ocelovou „tyč“. U nových tratí se kolejnice svařují, musí být ale podstatně kvalitnější a pevnější jejich uchycení. Koleje jsou „násilně“ drženy ve správné poloze a tlak v materiálu je pak převeden na roztažení do šířky. Pokud se to nepodaří udržet, koleje se pak zkroutí…
http://pokusy­.upol.cz/skol­ni-pokusy/molekulova-fyzika-a-termika/teplotni-roztaznost/delkova-roztaznost-pevneho-telesa-33/

Jo a někdy se dilatační mezery nechaj udělat i tak aby to nedrncalo… V principu jsou koleje „říznuté“ šikmo, takže třeba i několik metrů jede kolo po dvou kolejích zároveň.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­lata%C4%8Dn%C3­%AD_za%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD_(%C5%BE­eleznice)