dmatejek777

Proč jsou lístky do divadla tak drahé? Vždyť herci berou málo peněz..

Nejlepší odpověď
Dochy

Cena je v pořádku

Když jsem se kdysi snažil dát dohromady kolik je jich na jevišti, kolik lidí je za jevištěm, kolik času asi může trvat příprava představení… Takjsem si říkal, jak se z těch peněz vůbec dokážou uživit.
Ale ono je to složitější. Jsou představení, kdy to celé odehraje jeden herec a osvětlovač (+ služby 3 šatnářek a 2 uvaděčů) 😉 Takže jak kdy, jak kde…

Další odpovědi
badisko

Cena je v pořádku

Myslis ze ..divadlo plati jenom herce ?… a co veci kolem .udrzbari ..kulisaci ..elektrika vyroba a orava uklid a dalsich milion veci …

huxa

Cena je v pořádku

led

Cena je v pořádku

Náklady na predstavenie, tj na výrobu titulov (predstavení) a prevádzku divadla + mzdové náklady sa prepočítavajú podľa počtu sedadiel a predstavení na takzvanú „cenu kresla“. Tá je ale príliš vysoká na predaj, takže cena vstupenky sa určuje s už vopred kalkulovanou stratou podľa záujmu o konkrétne titul a náklady naň. Túto plánovanú stratu pokrýva zriaďovateľ divadla vo forme dotácií zo svojho v poskytnutom rozpočte pre divadlo.
Druhý nemenej zaujímavý fakt je aj prestížny záujem divákov o konkrétne predstavenie. O čom hovorím? Raz som sa v Prahe v divadle pýtala na dôvod vysokej ceny lístku na hosťujúce divadlo, odpoveď ma vtedy pomerne prekvapila (dnes už nie) „Ak by sme dali nižšiu cenu, bolo by menej divákov. Mnohí prídu len preto, aby mohli povedať ´Boli sme tam´“. Ano, aj títo ľudia ´robia´ cenu lístka.
V niektorých komerčných prípadoch ale cena lístka kopíruje náklady + určitý zisk, napríklad koncerty svetových hviezd.

Lordcruss

Cena je v pořádku

Josef 2000

Ano, je to drahé

cynique

Stropnický nebere málo peněz.

led

Náklady na predstavenie, tj na výrobu titulov (predstavení) a prevadzku divadla, mzdové náklady sa prepočítavajú podľa počtu sedadiel a predstavení na takzvanú „cenu kresla“. Tá je ale príliš vysoká na predaj, takže cena vstupenky sa určuje s už vopred kalkulovanou stratou podľa záujmu o konkrétne titul a náklady naň. Túto plánovanú stratu pokrýva zriaďovateľ divadla vo forme dotácií zo svojho v poskytnutom rozpočte pre divadlo.
Druhý nemenej zaujímavý fakt je aj prestížny záujem divákov o konkrétne predstavenie. O čom hovorím? Raz som sa v Prahe v divadle pýtala na dôvod vysokej ceny lístku na hosťujúce divadlo, odpoveď ma vtedy pomerne prekvapila (dnes už nie) „Ak by sme dali nižšiu cenu, bolo by menej divákov. Mnohí prídu len preto, aby mohli povedať ´Boli sme tam´“. Ano, aj títo ľudia ´robia´ cenu lístka.