uncle Sam

Proč jsou kvalifikovaní dělníci dobře placení?

Nechápu proč profese jako svářeči, obráběči kovů, slévači, operátoři CNC, nástrojáři, seřizovači, soustružníci a já nevím co všechno dostávají třeba desítky tisíc korun. Jako za co? Já bych jim dával tak maximálně 15 000 a je mi úplně jedno, jak moc je to náročná práce. U nás v ČR se přece za zodpovědnou a namáhavou práci platí málo (např. řidiči, zemědělci, stavaři mají almužny), výjimkou jsou právě tito kvalifikovaní dělníci, proto bych to zavedl taky a platil jim málo. Kdyby za to odmítli dělat, tak bych sem natahal Ukrajince a Rumuny.

Nejlepší odpověď
cochee

Točit volantem resp. postavit cihlu, kam mu řekne nadřízený, umí kdejaká lopata (to jsou ti tví řidiči, zemědělci a stavaři), na to stačí íkvé tykve nebo východoevropský původ. Svářeči, obráběči, operátoři CNC atd. už musí oproti IQTQ něco umět, proto na to jsou učební obory, nezřídka s maturitou; také nezřídka pracují samostatně, bez průběžného dohledu. Umí číst výkresy. Kolik pro zajímavost bereš ty a za co, nebo jsi ještě ve škole? 🙂 A propos, desítky tisíc: to si jako představuješ, že soustružník bere třeba 40–50 hrubého? Odkud jsi spadl? 😁

Další odpovědi
gecco

ROFL…
Jasně – kvalifikovaným zaměstnancům neplatit, to je ´vono´…
😁
Jsou jen 3 možnosti:

  1. jsi blb
  2. jsi nevzdělaný
  3. jsi troll

___
Případně je možná kombinace možností…

zjentek

tak to nikdo neví, ani šéfové společností ..přitom platí, že čím větší primitiv, tím větší kobzole a i přes tenhle podloženej fakt se stále lépe oceňujou „ti“ inteligentní a naivně se „pracovních výsledků“ očekává právě od „těchto“ s intelektem a nebo od „jakýchkoliv jiných“ s IQ vysoko ..a přitom by stačilo dát pořádně nažrat zahnojenýmu sedlákovi a viděl bys, kolik IQ darmožroutů by rázem stálo frontu na soc. podporu

leporela22

No jak se řiká: na systém nadávaj lidi co umějí hovno
Jediné co mě sere tak třeba elektrikáři silnoproudaři mají strašně málo, kamarád zapojuje rozvodné skříně má i maturitu a dostává 15 000 to je hodně málo, zase na druhou stranu lidi co dělají administraci těm by měli plat snížit, mají sice větší zodpovědnost, ale taky to zvládne každý druhý a v cizině v některých zemí to už pochopili a elektrikáři mají více. Rumuny a ukrajince sem netahat už brzo češi budou menšina. A každý kdo má aspoň dvoumístné IQ si může vybudovat slušnou kariéru, tak nechápu proč si všichni furt stěžují, když většina lidí dnes jemon chlastá, chrápou nebo jakože pracují, tak co to je za život?

lexx

za 15 000 Kč/ měs. neuživí rodinu a půjdou pracovat jinde, můžeš to pak zkusit sám

uncle Sam

cochee: Myslím, že zemědělci, stavaři (nemyslím ukrajinské lopaty) a řidiči mají tu práci stejně náročnou než ti kvalifikovaní dělníci. A přitom jsou placení hodně špatně. Na práci v zemědělství potřebuješ taky učební obory a na řidičské a profesní průkazy potřebuješ spousty peněz. Kroutit volantem kamionu nebo se pracovat na poli moc lidí neumí stejně jako svářet nebo obrábět. To je plně srovnatelné s prací kvalifikovaného dělníka.

cochee

1. Ne, trvám natom, že nemají práci stejně náročnou. A pokud si myslíš, že stavař – UK a stavař – vyučený zedník, schopný samostatné práce, schopný číst plány a sám dělat, berou stejně, tak se pleteš. 2. Práce v zemědělství jsou také například agronom nebo plánovač, ti berou jistě jiné penize, než maník kydající hnůj a tentýž taky vyučení nepotřebuje. 3. Řidiči nemusí mít ani základní školu; pokud zvládnou udělat autoškolu, můžou řídit. Peníze za udělání ŘP a PP sem nepleť, to s tím nemá nic společného. A opět ad 1. i 2., jistě týpek, co si na osmihodinové směně něco rozváží dodávkou, na což snad ani PP nepotřebuje, bude brát s bídou třeba 13000 a týpek s PP a se školením např. ADR, který bude 12 dní v kuse na cestách a který za měsíc naseká více přesčasů, než je jeho penzum pracovní doby, nepřinese domů 30. Ani 40. Ten bude mít tak trojnásobek mého platu a to věř, že já jsem nad celostátním průměrem. Když už to dovedeš ad absurdum, zač berou ředitelé třeba 80, 100, 120 000 měsíčně, mají snad 4× náročnější práci?? Možná ve smyslu výše odpovědnosti, ale určitě se 4× více nenadřou. Akorát 4× více studovali.

uncle Sam

Já trvám na tom, že mají práci stejně náročnou. V zemědělství jsem pracovat chtěl a nevzali mě proto, protože nemám zemědělské vzdělání. S tím stavebnictvím jsem myslel třeba bagristy a obsluhy různých strojů, ti jsou totiž mizerně placení. Zemědělci nebo stavaři přes léto dřou celé dny skoro bez odpočinku a řidiči také a mají to mizerně placené. Trojnásobek průměrného platu pro řidiče kamionu je úlná kravina. Kolik hodin denně pracují ti kvalifikovaní dělníci? 6 hodin tak?

Navíc na svářeče existují svářečské kurzy, takže to taky může dělat kdekdo myslím, dokonce i ti co mají jen základku.