Paulie_69

Proč jsou kovy dobré vodiče elektrické energie?

Odpovědi
Jiří Bohumil

Zde konkrétně-
Teorie elektrické vodivosti kovů, aneb proč kovy mají vysokou elektrickou vodivost a ta klesá s vyšší teplotou
4.2.1 Klasická elektronová teorie
Klasická elektronová teorie vodivosti kovů vychází z toho, že v kovech je velké množství volných elektronů, které se odpoutaly od atomů (viz též kovová vazba v kap. 2.5.1). Z atomů vznikly po oddělení valenčních elektronů kladné ionty, které vytvářejí krystalovou mřížku kovu. Mezi těmito kladnými ionty se neuspořádaně ve všech směrech pohybují volné elektrony. Po připojení kovu ke zdroji elektrického napětí začne na každý volný elektron působit elektrické pole a pohyb elektronů se usměrní ve směru intenzity elektrického pole, tento pohyb se projevuje jako elektrický proud.
Při pohybu v kovu elektrony narážejí do iontů, tím se brzdí jejich pohyb, odevzdávají iontu svou kinetickou energii, která se mění na teplo, a kov se ohřívá.
Při nízkých teplotách je krystalová mřížka kovu pravidelná a neklade pohybu elektronů velký odpor. Při teplotách okolo absolutní nuly se u kovů dokonce projevuje tzv. supravodivost, krystalová mřížka je téměř dokonalá a pohybu elektronů nic nebrání, odpor je teoreticky nulový.
Při zvyšování teploty kovu dochází k častějším srážkám volných elektronů s ionty, jejich dráha se zkracuje, zvyšuje se odpor kovu.

paul1

Kovy a jejich vlastnosti jsou uvedeny v uvedeném pojednávání.

Zdroj: https://publi­.cz/books/353/04­.html

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.