huxa

Proč jsou konspirační teoretici tolik zaměření na těžbu ropy ze strany USA?

Celkový výdělek na celém světě z těžby ropy činí maximálně 400 miliard Kč, což nečiní ani 1/10 příjmů či výdajů USA a nepokryl by tento celosvětový výdělek na těžbě ropy ani schodek rozpočtu USA za jeden rok. Proč by měli mít tedy USA tak velké zájmy na získávání ropných ložisek armádou?

Nejlepší odpověď
gecco

Protože jde o neobnovitelnou (a těžko nahraditelnou) surovinu značného strategického významu…
Přitom naprosto nejde o peníze z prodeje ropy, ale o určitou kontrolu nad její těžbou a prodejem…

Další odpovědi
Drap

Dalším faktorem je ta skutečnost, že kdo ovládá ropu ovládá celá hospodářství a ekonomiku.

arygnoc

denne sa ťaží cca 87 miliónov barelov ropy (rok 2014, http://vitejte­nazemi.cz/ceni­a/index.php?p=tez­ba_a_spotreba_ro­py&site=dopra­va ).
za rok to je cca 32 miliárd barelov ropy (to je 8násobok vami uvádzanej hodnoty!!!).
pri cene 100 $ za barel je to 3,2 bilióna $.

a to už je nejaká ina sumička, nie?

o ropu nemá záujem iba armáda – to je skôr podružná vec, lebo:

95% všetkých potravín je pestované za prispenia ropy
90% dopravy sprostredkovávajú ropné deriváty
95% všetkého vyrábaného tovaru potrebuje pre svoju výrobu ropu
( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ro­pa )

teda?
aké konšpiračné teórie?

;-Q
Doplňuji:
1979 – minimálny zisk z predaja ropy – 640 miliárd $
(porovnajte so silou dolára v roku 1979 a dnes)

zdroj: http://www.sep­s.sk/zp/fond/do­prava/2.htm

zaujímayvý je i článok http://www.cep­sr.com/clanek­.php?ID=384

iste nájdete viac NEkonšpiračných rozborov.

;-Q

huxa

Arygnoc-nikde neuvádím roční spotřebu, nicméně vycházím z údajů na wikipedii, kde je uvedeno 3,8 miliard tun ropy ročně (2009). Cena již dlouho nebyla kolem 100 $ za barel a jedná se o prodejní cenu, ovšem nikoliv výdělek těžařské společnosti.

arygnoc

predpokladal som, že pochopíte, že „(to je 8násobok vami uvádzanej hodnoty!!!).“ patrí o riadok nižšie (vkladal som ho dodatočne).

poučenie pre mňa – nikdy nepredpokladaj, že človek je tvor mysliaci.

i pri polovičnej predajnej cene je obrat štvornásobný.

neviem, ako chcete porovnávať zisky, keď iné sú náklady na strednom východe, v severnom mori či v sojuze alebo texase – a pritom všetci predávajú zhruba za rovnakú cenu (odkaz na nejakú tabuľku? → ak niečo tvrdím, doložím odkazom).

vo vašich výpočtoch je asi chyba, že na jednej strane použíate tony a cena je uvádzaná za barel („… nicméně vycházím z údajů na wikipedii, kde je uvedeno 3,8 miliard tun ropy ročně (2009). Cena již dlouho nebyla kolem 100 $ za barel …“).
a to je teda chyba, megachyba,povedal by som rovno kiks.

;-Q

no a ešte odkaz na nejakú tú konšpiračku?