Midas

Proč jsou husité vnímáni jako hrdinové?

Vlastně to byl ničivý plenící gang. A když si vezmeme některé hugenoty a jim podobné jinde ve světě, tak nevedli žádný takový odboj, který by vyloženě ničil památky, vypaloval a zabíjel sám od sebe. Husité vraždili, vypalovali, hanobili – i hrobky králů a jiných. V učebnicích jsou vykreslení jako dobří, spravedliví a jejich protistrana naopak jako ti největší zločinové.
Abych podotknul, tak nejsem katolík a navíc pocházím s evangelicky založené rodiny (vlastně i celé vesnice a blízkého okolí).
Něco jako náboženství a snaha o reformu církve mi u některých připadalo spíš jako záminka ke zločinosti. Organizovaná zločinecká jednotka, která ale nepostupuje v tichosti (jako mafie), ale provádí veřejnou vpouru, revoluci a drancování.

Nejlepší odpověď
anonym

Anarchisté, zničili co mohli. Pro mě to hrdinové nejsou.

Další odpovědi
Drap

Dějiny píší vždy vítězové, nebo jiní, kteří jsou právě u vesla a píší to vždy tak aby to vyhovovalo jejich záměrům.

Pepa25

Jako hrdinové byli byli vykreslováni v komunistických učebnicích. Jiní historici k nim byli podstatně kritičtější (např. Pekař). Dnes

annas

Projděte se archiv, otázek na téma husitství je mnoho. Dovíte se mnohem víc.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=husit%C3%A9

např.

"Jaký je dnešní pohled na husitství?

Byli opravdu husité boží bojovníci, když proti nim evropské křesťanstvo vypravilo čtyři křížové výpravy?

Byli husité doboví komunisté či jejich předchůdci?

Byli husiti radikálové? "

atd.

Najdete odpovědi i těch, kteří zde stále jsou.

Kelt

Je to věc názoru, který vychází dle toho, kdo rozhoduje. Učitel dějepisu a češtiny o tom mluvil nadšeně, rovněž v Národním muzeu, kde jsem byl v roce 1975 jako účastník Spartakiády, to bylo takto napsané. Byla to jen nadšení v určité době, kdy jsme si neviděli na špičku nosu. Naopak císař Zikmund se ukázal jako velice úspěšný vládce, což mu historie dává za pravdu. Ale brát jako hrdiny individua, kteří ničí a zabíjejí bezbranné a ničí jejich majetek a díla, jen proto, že byla vytvořena jinou ideologií, je ubohé.

elkon

Zastávali se obyčejných lidí. Stačí se podívat na některé filmy, např podle románů Aloise Jiráska. A nevěřit překrucovačům. Ty filmy jsou natočené věrohodně. Jiráska určitě nelze považovat za komunistu.

Midas

Estoňan, taky se k nim přidám. Mají od tebe tak poutavou reklamu a takové zanícení, až si říkám, že na nich něco musí být. :'D
„Proletáři všech zemí, spojte se!”
„ Buduj vlast, posílíš mír. ”
„ Komunismus – náš cíl – náš zítřek” ;)

Přiznám se, že jsme ji nenhlásil. Ale rád bych!

anonym

Neznáš-li historii a věříš v jejich děsivé praktiky, tvoje věc. Málo, málo se o tom mluví!!

Midas

Hanba Estoňanovi za jeho hanby… :D

anonym

Hanba za tvou hanbu!

anonym

Fráze ,,Dějiny píšou vítězové" už je trapná. Je to složitější. Kdo je vítěz, kdo poražený?

Midas

Podle mě je ale pravdivá. V tomto případě je to ale vážně složitější…
Vítězové nejen, že píší dějiny, ale taky určují pravidla/zákony, směr a budoucnost. Taky mravy a co je a co není tolerováno.