Rohlik

Proč jsou fotky na občanském průkazu černobílé?

Stejně tak na ŘP. Černobílá fotka se přece snadněji padělá a mimo jiné nelze tak snadno poznat zabarvení pleti nebo vlasů. Proč to tak je?

Nejlepší odpověď
annas

Mám také barvenou fotografii, proto mě dotaz překvapil. Fotograf se mně neptal, zda chci černobílou nebo barevnou fotografii. . Černobílá je zřejmě levnější než barevná..

Proto jsem se podívala do směrnici pro vydání OP a je zde uvedené.

„Fotografie pro vydání občanského průkazu má hladký povrch a je v černobílém nebo barevném provedení.“

http://www.fo­ceninaprukaz.cz/po­zadavky-na-prukazovou-fotografii.

Další odpovědi
iceT

Protože teď si tě na úřadě vyfotí sami černobíle,přítel si donesl svoje fotky a nepotřeboval je,že prý se to teď tak dělá.

anonym

Tak ti nevím co máš za občanku, mám barevné foto na OP.

zzzzz

Na nových OP jsou fotky černobílé, jedná se o průkaz se strojově čitelnými údaji. Padělání nových OP jednoduché zcela jistě není. Staré OP měly fotky nalepené, stačilo odstranit folii a fotku vyměnit a pak už jen zalít do nové folie. Dnes se fotka skenuje a lejzrem vypálí přímo na kartu. Černobílá bude z ekonomických důvodů, je to levnější, než ji vypalovat barevně. Policista při kontrole v PC vidí, jaká fotka má být na OP. Dnes je počítačem vybaveno hodně policejních aut.
K novým OP je i bezpečnostní kód, který člověk při styku s úřady nebo policii používá, tak se zamezí zneužití OP při ztrátě.
Osobně mě nenapadá žádný způsob, jakým by šlo novou OP padělat.

huxa

Připojuji se k otázce. Dělal jsem si před pár dny řidičák, dával jim barevnou fotku, ale na řidičáku ji mám černobílou.