Proč jsou fotky hranatý, když objektiv fotoaparátů je kulatý?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Správný postřeh. Kruhový objektiv opravdu vykresluje kruhový obraz ze kterého se využije jenom hranatá část.

Další odpovědi
mosoj

Výsledná fotka je výřez z kruhového obrazu, daný u digitální fotografie rozměry čipu u klasické fotografie rozměry negativního filmu, či desky.

anonym

ale kukátko nebo displej je hranatý .-D

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ved%C5%BEat

Quimby

Protože se obraz zaznamenává buď na obdélníkový film nebo obdélníkový sensor.
Navíc závěřka je taky hranatá, takže kulatá je pouze čočka(a objektiv aby se do něj čočka hezky vešla), nic jiného.

Mc Merkurion

kulatý obdélníky: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=f_GFFyMdglo

Danina65

A proč se udělají kruhy na vodě, když tam hodím cihlu?

lexx

proč je TV obrazovka hranatá ? jinak vyrobit kruhovou fotku…na PC žádný problém
otázka k čemu to bude

led

Dobrá otázka. „Hranatosť“ fotografii vzniká orezaním snímaného obrázku pomocou krycej masky. Už v praveku fotografie sa zaviedol princíp vytvárania „hranatých“ fotografií "vpísaných do kruhovej plochy výsledného obrazu, keď okraje šošoviek objektívu dávali nezreteľné zobrazenie na okrajoch výsledného obrazu. Riešil sa tým aj následne vznikajúci odpad, tj nevyužitá plocha svitkového filmu a sklenených dosiek. Pri hranatosti obrázku sa filmový pás, sklenená doska, mohol využiť po celej ploche.

Klaproth

Objektiv promítá do foťáku kulatý obraz, foťák z něj zaznamená hranatý výřez.

Lamalam

Quimby > závěrka může být i kulatá.

anonym

Lamalam, máš pravdu. Kulatou měli fotoaparáty SMENA8 isdělane v cccp

Lamalam

Jo, a nejenom ty, ale milion dalších.

anonym

Pomprlíku, neeee, to neeee, alo to jo: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ryb%C3%AD_o­ko