štamgast

Proč jsou členy NATO jen státy na (v podstatě) severozápadní čtvrtině povrchu Země?

Proč není členem NATO třeba Austrálie, Nový Zéland nebo třeba Jižní Korea?
Doplňuji:
Severoatlantická aliance, to vím.
Ale to snad neznamená, že by se spojencem nemohl stát i někdo jiný něž státy z této oblasti, ne?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zjisti si, co znamená zkratka NATO a možná to pochopíš. Když ne, podívej se na mapu.

Další odpovědi
Pepa25

K doplnění: Protože USA má s těmi zeměmi jiné pakty (ANZUS, dvoustranné smlouvy). Dává to smysl: proč by si měli vzájemně garantovat pomoc např. Norsko a Nový Zéland, když navíc hlavní hráč je vždy USA …

MK44

K prvé otázce: Zkuste připojit Rusko, Írán nebo třeba Zambii.

K druhé otázce: Austrálie (a Nový Zéland) jsou v obranném společenství s USA (ANZUS). Takže když někdo napadne USA, můžou žádat o pomoc jak nás tak tu Austrálii – a budeme v tom tak, jako bychom byli v jedné organizaci.