Karelcz

Proč jsou bojové vrtulníky dvousedadlové?

Dnes když vše ulehčuje technika, tak k čemu tam je střelec a pilot? Obojí by měl zvládnou jeden jako u bojové stíhačky. Jak se pak domluví aby to vyhovovalo oběma?
Dík

Nejlepší odpověď
mosoj

Z otázky čiší základní neznalosti. Už jenom zaměřování zbraní na cíl, které se děje pouhým pohledem střelce, jaksi neumožňuje pilovat vrtulník. Stíhačka střílí v ose letu a létá vysoko. Vrtulník nemusí střílet v ose letu, ale musí se krýt terénem.
Podobně sestavená posádka je i u bombardérů.

U vrtulníku nemohou být vzájemně zastupitelní, neboť sedí každý jinde a velí vždy pilot.

Další odpovědi
Kepler

Řekl bych, že pilot bojového vrtulníku má s řízením daleko víc práce. Operují často nízko nad zemí a střílí na ně kdejaký indián s kalašnikovem, jsou velmi zranitelní. Oba členové posádky jsou vzájemně zastupitelní, ale velí jen jeden.

honza19hk

co se týče rozdělení tak je copilot-střelec a první pilot. V případě zásahu a zranění hlavního pilota může řízení převzít druhý pilot.Oba totiž mají k dispozici knipl a ovládání vrtulníku,stačí si to jen přepnout.Čímž nedojde nutně ke ztrátě stroje.