JájsemRaibek

Proč jsme do školy sušili a nosili kůru z pomerančů?

Doma jsme šušili kůru z pomerančů a pak usušenou nosili do školy. K čemu se vykupovala ta kůra z pomerančů?

Nejlepší odpověď
dubraro

Pro farmaceutické účely.
Pomerančová slupka obsahuje látku, která se nazývá hesperidin. Tato léčivá látka je součástí celé řady přípravků zvaných venofarmaka či venotonika. Jde o léky nebo potravinové doplňky, které zvyšují napětí a pevnost žilní stěny, a zlepšují tak žilní návrat. Hesperidin se vyskytuje v citrusech, z jejich kůry byl roku 1828 poprvé izolován a získává se tak dodnes.

Další odpovědi
Drap

U nás ve škole se sbírá kůra z citrusů doposud.

Kepler

Ano, pamatuju se na to. Co se nám tehdy řeklo, to jsme dělali a školy suplovaly výkupny zdarma. Zřejmě to sloužilo pro potravinářské účely: https://www.vse­okoreni.cz/ko­reni/pomeranco­va-kura

Mc Merkurion

… údajně to byla léčivá rostlina … nejhorší byla hluchavka (a taky nejdražší) …

marci1

Pokud by kůra nebyla chemicky ošetřená, tak na potravinářské účely, jinak zřejmě pro účely kosmetické. 🙂

Klaproth

Tohle mi nějak uniklo, na pomerančovou kůru si vůbec nepamatuju. My jsme nosili hluchavku a diviznu.