Kepler

Proč ještě nikoho nenapadlo prosazovat textilní nákupní tašky?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/e­kologicke-papirove-tasky-ne-tak-docela-retezce-musi-hledat-jine-alternativy-40302415
Dokonce ani mou alma mater slavnou VŠCHT?
Plast je nerozložitelný, papír nic nevydrží, obojí zatěžuje životní prostředí. Tak proč ne plátna třeba z bavlny, bambusových a jiných rostlinných vláken? Jistě, takové tašky by byly dražší, ale daly by se používat třeba několik let.

Nejlepší odpověď
ivzez

Napadlo, tašky se prodávají.

Další odpovědi
nyjono

Jak prosazovat? Vozím v autě stabilně textilní tašky.
A třeba v Globusu nabízejí textilní síťované sáčky na ovoce a zeleninu pro opakované použití.

aliendrone

No, když zamázli igelitky, koupil jsem si tašky z polyesterové TEXTILIE. Jsou VELICE skladné a lehoučké, smotáš do kapsy a ani o ni nevíš. Pokud nepovolí v mizerně provedených švech, tak tipuji, že vydrží, dokud je neztratím. Jinak mne přežijí. Na rozdíl od papíru ji voda nevadí, dá se v případě potřeby vyprat a co se týká únosnosti, tak dalece překonává i ty nejfestovnější igelitky, ty obyčené několikanásobně.

Vyrobit z přírodních materiálů (vláken) něco podobného při zachování nízké ceny je ZCELA vyloučeno dosavadními technologiemi při daném ekonomickém systému.

Navíc – jakmile vidíš něco „ekologického“, tak platí téměř VŽDY, že je to šunt, resp. že kvalitou/užitnou hodnotou dosahují pouhého zlomku hodnoty neekologické věci.

Bohužel v současném systému, kdy je klíčový objem výroby/prodejů si takovou tašku asi budeš muset ušít sám, jak je totiž již zvykem, věci se MUSÍ vyrábět tak, aby NEVYDRŽELY a byl jsi nucen koupit novou. Proto i když jsou tašky z PES v principu držáky, tak ty švy…, no nevím. Will see! ;) :D :D

Edison

Tak to je celkem blábol… Firmy, které je vyrábějí a nabízeji existují.

mosoj

Osobně takovou tašku nosím v tašce přes rameno. Nicméně co síťovky. Nejdříve byly znovu objeveny, ale zřejmě opět zapadly.

zjentek

Ony existují ještě i jiné nákupní tašky, nežli z textilií?

Kepler

Nepřečetli jste si pořádně otázku, nebo jsem ji špatně formuloval. Otázka zněla: proč se NEPROSAZUJÍ? Řešení by bylo prosté: zákaz prodeje neekologických tašek. Když už je ten Brusel takový zákonodárce a enviromentální ochránce.

anonym

ani Brusel nedělá nic brzkle a nejednou, vždy to rozfázují na několik let dopředu. Takže pokud v jejich plánech je vymýtit plastové tašky zcela je pochopitelné, že nejdřív zakázaly ty nejlevnější a časem třeba přijdou na řadu i ty co se prodávají například v lidlu za 30 Kč a jsou kombinací tkaniny zatavené v plastu.

anonym

prosadilo by se to velmi rychle kdyby byla rozumně nastavena cena takových tašek a kdyby se na nich nesnažily supermarkety vydělávat. Bohužel supermarkety to pojaly stylem jsi enviromentální eko-nadšenec ? Tak to si připlatíš! Podobně jako to dělají u veškeré své BIO produkce která je často kvalitativně sporná zato cenou si můžete být jisti, že bude překračovat ostatní produkci násobně.

cochee

Proč NIKDO NEPROSAZUJE a proč SE NEPROSAZUJÍ je rozdíl. Že nikdo neprosazuje není pravda, například Tesco nabízí už několik let ekologickou nákupní tašku vyrobenou tuším z kokosových vláken. Napoprvé se od nich koupí a pak jen stačí přinést ukázat zničenou/opot­řebovanou tašku, kterou Tesco vymění bezplatně za novou. A Tesco je poměrně velkým hráčem na trhu, takže určitě nelze tvrdit, že nikdo neprosazuje.

Kepler

To máš pravdu, ale je to jako prd do varhan. Tescu budiž pochvala, ale co ostatní? Asi by se měli nějak donutit, ne?

Dochy

Jak přesně si to prosazování představuješ? Že před každým obchoďákem bude stát pikolík a místo „Véééčerní Praha“ bude pořvávat „Kúúpte si tašků“?? 😉 Ve většině supermarketů jsou textilní tašky k dostání u pokladen.

Kepler

Svou představu jsem uvedl hned v první diskuzi