Proč je země kulatá?

Nejlepší odpověď
kapka

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/skveleho-chlapa-najdes-za-kazdym-rohem-rekl-buh-pak-se-zamyslil-a-udelal-zemi-kulatou

Další odpovědi
Miroslavst

Země není kulatá, bohužel.

Kulatost Země (stejně jako jiných planet, Slunce i Měsíce) je dána vlastnostmi gravitační síly, která působí centrálně kolem těžiště a má sférickou symetrii. Tvar dokonalé koule je však narušen. Lepším přiblížením skutečnosti je rotační elipsoid s malou excentricitou. Vzdálenost pólů je přibližně o 43 km menší, než střední průměr rovníku. To je způsobeno rotací Země kolem své osy, která způsobuje odstředivou sílu. Ta směřuje od osy rotace a vektorově se skládá s gravitační silou, z čehož plyne, že na pólech je největší tíhové zrychlení a na rovníku nejmenší. Rovnoběžky jsou tedy kružnice, zatímco poledníky jsou elipsy s malou výstředností. Skutečný tvar je ještě složitější a pro jeho matematický popis se užívá pojem geoid.

led

Pretože sa točí okolo vlastnej osi, na tvar majú vplyv odstredivé sily.
ostatné je aj v učebnici fyziky.

venkovan

Umíš si představit vesmírný kulečník s hranatými planetami?
Nebo mi chceš tvrdit, že vesmír není nic jiného než obyčejný kulečník, akorát v trochu větších rozměrech?