nighe

Proc je zdravejsi sojove mleko nez obycejne kravske?

Cetla jsem si vyzivove hodnoty na obalu sojoveho mleka…sacharidy, bilkoviny vsechno je temer stejne jako u mleka kravskeho.Tak proc je sojove mleko lepsi a zdravejsi?

Nejlepší odpověď
anonym

Sojový nápoj je lepší a zdravější než kravské mléko? Ne tak docela a záleží co v které potravině a ve kterém období života hledáš. Dospělý člověk by se bez kravského mléka měl obejít (ale ne už tak docela bez mléčných výrobků) a výrobky ze soji také nenahradí maso a mléko.
Výrobky z luštěnin se, s výjimkou výrobků ze sóji, na trhu vyskytují velmi omezeně. Ze sójových výrobků jsou nejrozšířenější sójové texturované výrobky (nesprávně nazývané sójové maso) sloužící jako náhrada masa a sójové nápoje (dříve sójové mléko). Tyto sójové výrobky mají ve srovnání s klasickými řadu předností (u masa – nižší energetická hodnota, nepřítomnost tuku a cholesterolu a naopak přítomnost vlákniny, u mléka – nepřítomnost cholesterolu a laktosy, příznivější složení mastných kyselin tuku), ale i nedostatků (u masa – malá využitelnost železa a nepřítomnost vitaminu B12, u mléka – nižší obsah a využitelnost vápníku, u obou výrobků – nižší kvalita bílkovin a přítomnost antinutričních a přírodních toxických látek).

Další odpovědi
Nuk nuk

Já bych to netvrdila. To je názor zarputilých veganů, kteří tvrdí, že kravské mléko je jen pro telata a proto jej nepijí a nahražují jej rostlinnými náhražkami, jako je např. právě to sojové.
Tím nechci říci, že sojové mléko je špatné, určitě obsahuje spoustu látek a vitamínů, ale kravské (potažmo i kozí a ovčí) mají zase jiné věci, které jsoui pro naše tělo přinosem.
A mimo to, i soja je alergen!!!

quentos

Především je to proto, že kravské mléko je pro lidský organismus prakticky nestravitelné – není divu, vždyť svou chemickou složitostí bylo uzpůsobeno čtyřžaludečnímu zažívacímu traktu krávy.
Více viz M. a H. Diamond: „Fit pro život“, Pragma Praha 1994

Dochy

Kdo to tvrdí? prodejci sojového „mléka“?

lota

Nemyslím si, že je sojové zdravější. Od jisté doby mám z GMO potravin, i těch „sebezdravějších“ o­bavy…

briketka10

já ho například pít musím
na kravské mám alergii a
držím bezlepkovou dietu
není to jen o vegetariánech,
jak tu někteří píšou..
jiné mléčné zakysané výrobky
můžu, ale mlíko ne :(